• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 4(114)/2018

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Optymalne utwardzenie powłoki lakierniczej poprzez delikatne suszenie jest możliwe dzięki wilgotnej strefie odparowywania oraz suszarce lakieru nawierzchniowego, w której wilgotność powietrza i temperatura są regulowane.

    Optymalne utwardzenie powłoki lakierniczej poprzez delikatne suszenie jest możliwe dzięki wilgotnej strefie odparowywania oraz suszarce lakieru nawierzchniowego, w której wilgotność powietrza i temperatura są regulowane.

    Strona 1 z 2

    Producent ogrodów zimowych podnosi jakość i wydajność dzięki nowej lakierni

    Solarlux, światowy lider w budowie ogrodów zimowych, maluje w swojej nowej lokalizacji w Melle drewniane ramy i części ram dla konstrukcji ogrodów zimowych w lakierni produkcji R+H. Stopień automatyzacji lakierni pozwala na wysoką elastyczność procesów.

    Choć jakość naszych wyrobów zawsze była bardzo wysoka, to dzięki nowemu urządzeniu możemy teraz dostarczać produkty niezmiennie wysokiej jakości, na którą w żaden sposób nie ma wpływu aktualna kondycja pracowników – tak o nowym urządzeniu mówi Frank Heise, kierownik produkcji w firmie Solarlux. – Po drugie, jesteśmy w stanie zapewnić równomierną grubość powłoki. 
    Konstrukcja linii lakierniczej umożliwia w pełni automatyczny przejazd części ram i konstrukcji słupkowo-ślemieniowych o długości 6000 mm, wysokości 3000 mm i szerokości do 300 mm wraz z całym wyposażeniem, takim jak listwy mocujące szybę, wzmocnienia, profile ślemieniowe. Malowanie podkładem odbywa się w dwóch urządzeniach lakierujących przez polewanie. Jedno z nich, polewarka typu flowcomat A6, wyposażone jest w automatyczny wymiennik farby w sześciu odcieniach. W polewarce typu flowcomat P z pneumatycznym doprowadzaniem farby odbywa się malowanie białym podkładem. Po opuszczeniu polewarki elementy są ustawiane w pozycji prostopadłej do obcieknięcia farby w wilgotnej strefie ociekania, która wyposażona jest w 2-strefowe urządzenie wysokociśnieniowe produkcji Finestfog. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Duża, zmienna strefa szlifowania

    Następnie elementy trafiają do suszarki pracującej w oparciu o ciepłe powietrze i urządzenie do usuwania wilgoci. Po upływie 45 minut elementy są gotowe do dalszej obróbki: albo będą malowane po raz drugi w polewarce, albo zostaną przetransportowane do strefy szlifowania za pomocą przenośnika P&F. – Strefa szlifowania w firmie Solarlux jest naprawdę duża – wyjaśnia Claudia Max-Heine, dyrektor zarządzający w firmie Range+Heine. – W strefie szlifowania części mogą być szlifowane w pozycji wiszącej na dwóch stacjach podnoszenia-opuszczania na przenośniku P&F. Istnieje również możliwość zdjęcia części z przenośnika i szlifowania ich w pozycji leżącej na stołach szlifierskich, a następnie ponownego ich zawieszenia.

    Inteligentna koncepcja kabiny natryskowej

    W kolejnym etapie elementy są transportowane do kabiny natryskowej. – Cechą charakterystyczną kabiny są dwie przeciwległe ściany natryskowe, pomiędzy którymi trawersa przemieszcza się tam i z powrotem – wyjaśnia Claudia Max-Heine. – W ten sposób elementy mogą być malowane z obu stron, bez konieczności ich obracania. 
    To inteligentne rozwiązanie oszczędza czas i sprawia, że proces malowania jest bardziej wydajny. Kabina lakiernicza jest wyposażona w wentylatory, które działają w trybie recyrkulacji. Sterowane są one za pomocą klapy w taki sposób, że aktywny jest wentylator na tej ścianie natryskowej, przy której właśnie odbywa się malowanie. Oznacza to lepszą wydajność odciągu, a zużycie energii pozostaje takie same jak w przypadku jednego urządzenia odciągowego. Lakierowanie odbywa się za pomocą 6-osiowego robota natryskowego firmy CMA z funkcją skanowania obrazu 2D oraz rozpoznawania położenia ukośnego i zagłębień. Robot wyposażony jest w cztery pompy koloru, pompę płuczącą i system automatycznej zmiany koloru, która odbywa się w ciągu około trzech minut. Jest też stacja czyszczenia pistoletu, w której automatycznie i nieprzerwanie czyszczone są dysze robota. Ma to również wpływ na uzyskanie optymalnego wyniku lakierowania. Podczas gdy trwa malowanie jednej trawersy, następna wjeżdża do środka kabiny. Dzięki tej inteligentnej technice transportu praktycznie nie ma przestojów robota, a wydajność lakierowania się zwiększa.
    Kolejną stacją linii lakierniczej jest wilgotna strefa odparowywania oraz suszarka lakieru nawierzchniowego, w której wilgotność powietrza i temperatury są regulowane. Suszenie przeprowadzane jest bardzo delikatnie i równomiernie, tak więc warstwa wierzchnia jest już całkowicie sucha po około 70-80 minutach. 
    Dla Solarlux ochrona środowiska odgrywa ważną rolę. W nowym urządzeniu lakier podkładowy jest maksymalnie wykorzystywany. Resztki farby są możliwie jak najniższe, a powstałe popłuczyny są intensywnie oczyszczane. W tym celu zainstalowano urządzenie do koagulacji Aspifloc 800 wraz z filtrem dodatkowym EpurWater, który po dodaniu odpowiednich środków chemicznych oczyszcza ścieki (popłuczyny) z procesu oczyszczania w bardzo wysokim stopniu. Dzięki temu woda jest tak czysta, że można ją normalnie wprowadzić do miejskiej sieci kanalizacyjnej. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Lakierowanie odbywa się za pomocą 6-osiowego robota, który wyposażony jest w cztery pompy koloru, pompę płuczącą i system automatycznej zmiany koloru.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...