• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 4(144)/2023

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  29.08.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Dobrym sposobem na lakierowanie drobnych detali z drewna 

    Optymalizacja i oszczędności w procesie lakierowania to topowe punkty każdego przedsiębiorstwa. W temacie dużych elementów rozwiązań jest sporo. Szeroki wachlarz technologii od natryskowych po walcowe oraz bogata oferta lakierów utwardzanych w sposób tradycyjny, przez lampy UV, a nawet UV LED, pozwala zoptymalizować proces produkcji, a także zredukować koszty. Wyzwaniem stają się małe elementy typu uchwyty, nóżki, detale dekoracyjne. Lakierowanie ich w technologii natryskowej jest czasochłonne i kosztowne. 

    Proces wydłuża w znaczący sposób pozycjonowanie elementów. Dodatkowo wzrasta koszt zużycia lakierów, gdyż natryskujemy materiał lakierniczy na liczne puste przestrzenie pomiędzy elementami. Oba czynniki wpływają na cenę finalnego produktu. 
    Dobrym pomysłem, żeby zminimalizować oba te kosztowne czynniki, jest zastosowanie technologii malowania poprzez bębnowanie. Polega ono na równomiernym rozprowadzeniu lakieru na powierzchni wykańczanych elementów dzięki wykorzystaniu wzajemnego tarcia elementów o siebie w czasie bębnowania. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać w procesie lakierowania, może wystarczyć jeden bęben lub trzeba będzie wyposażyć lakiernię w kilka. Do każdego materiału lakierniczego najlepiej przeznaczyć jedno urządzenie. Wydawać by się mogło, że metoda ta sprawdza się przy dużych partiach produkcyjnych i małym wachlarzu kolorystycznym. Nic bardziej mylnego. W przypadku małych partii i szerokiej gamy kolorystycznej rozwiązaniem będą bębny wymienne, mocowane do jednego urządzenia napędowego. Zminimalizuje to koszt inwestycyjny. Jakość wykończenia przy tej technologii zależy od kilku czynników, takich jak np. parametry procesu lakierowania i jakość wykonania bębna. Istotne jest wykonanie bębna z twardego drewna, gdyż to zapewnia jego trwałość. Wykorzystanie sklejki lub płyty meblowej może spowodować rozwarstwianie się materiału podczas użytkowania. Niezalecane jest również stosowanie bębnów z metalu lub z tworzywa sztucznego. Naczynie bębna powinno być w kształcie wielokąta: 6-, 8-, 10- lub 12-kąta. Stosunek szerokości do wysokości wielokąta wynosi 1:1. Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa. Przy prędkości stałej sugeruje się, żeby bęben pracował na poziomie około 20 obrotów/minutę. Świetną opcją jest regulowana prędkość w zakresie od 5−30 obrotów/minutę.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    ​​​​​​​Przykład pomalowanych drobnych elementów lakierem transparentnym w bębnie

    Budowę bębna można podzielić na część górną i dolną. Górna część posiada otwory, które zapewniają wydostawanie się oparów lotnych na zewnątrz, tym samym powodując schnięcie lakierowanych elementów. Natomiast dolna część nie posiada otworów. Ma to zapobiec wypływaniu nadmiaru lakieru podczas napełniania bębna elementami. Na wielkość wypełnienia bębna w procesie lakierowania duże znaczenie ma kształt elementów. W przypadku elementów płaskich satysfakcjonującą jakość procesu zapewnia wypełnienie bębna na poziomie 30−50% objętości. W pozostałych przypadkach proces przebiegnie prawidłowo nawet przy wypełnieniu bębna w 75%. Kolejnym czynnikiem wpływającym na proces jest temperatura otoczenia oraz lakierów. Optymalną temperaturą procesu jest temperatura pokojowa w zakresie 18−23 stopni Celsjusza. Przy czym dla lakierów rozpuszczalnikowych minimalna temperatura w pomieszczeniu wynosi 15 stopni Celsjusza. Lakiery wodorozcieńczalne wymagają już dużo wyższej temperatury. Powinna ona oscylować w granicach 22 stopni Celsjusza. Przy takich parametrach temperaturowych przydatność mieszanki lakierniczej wynosi 1−2 dni. Zarówno wzrost, jak i spadek temperatury ma duży wpływ na żywotność lakierów. Wzrost powoduje skrócenie czasu przydatności, natomiast obniżenie wydłuża żywotność. Dlatego zaleca się przechowywanie lakierów w szczelnie zamkniętych pojemnikach w niższej temperaturze, a podnoszenie jej do temperatury pokojowej przed samym procesem. Przy ciągłej pracy i systematycznym dodawaniu nowej porcji mieszanki lakierniczej jesteśmy w stanie zminimalizować straty materiału, a nawet wykorzystać go niemal w 100%. Proces bębnowania jest dość prosty i – co najważniejsze – nie jest czasochłonny. Czas lakierowania wynosi od 2 do 3 godzin. Tyle wystarczy, aby uzyskać gładką, dobrej jakości powierzchnię. Jej jakość można polepszyć, poddając wyschniętą powłokę polerowaniu. Proces ten polega na ponownym umieszczeniu suchych elementów w bębnie na 15−30 minut. 

    Proces bębnowania, podobnie jak inne procesy lakiernicze, wymaga zapewnienia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, a także w samym bębnie. Również wszelkie instalacje muszą mieć zabezpieczenie antywybuchowe. 
    Przestrzeganie procedur i parametrów procesu w znaczący sposób obniży koszty produkcji, przy zachowaniu jakości. Technologia ta pozwala na wykończenie elementów w sposób transparentny, jak i barwiony oraz kryjący. Również w kwestii lakierów jest spory wybór. Do dyspozycji są zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i wodorozcieńczalne. Biorąc pod uwagę niemal zerowe straty materiałowe, krótki czas pracy oraz wysoką jakość produktu finalnego przy niskim nakładzie inwestycyjnym, technologia ta nie ma sobie równych w temacie wykańczania małych elementów. 

    Anna Gładych-Mucha

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...