Sekcja automatycznego lakierowania współpracuje z systemem elektrostatyki wodnej marki Wagner.
Innowacyjny system elektrostatyki wodnej firmy Wagner
Lakiery uniwersalne wodorozcieńczalne gwarantują jakość wykończenia i odporność powłoki porównywalną z lakierami poliuretanowymi, przy jednoczesnej dbałości o zdrowie człowieka i środowisko. Trend obniżania emisji LZO idzie dziś w parze z argumentem kosztowym. Inwestycja w nowoczesne linie do przemysłowych lakierów wodnych to gwarancja szybszego zwrotu poniesionych nakładów. Firma Jardex z Żor (Śląskie) już planuje zakup bliźniaczej instalacji, której konfigurację ponownie powierzy specjalistom z firmy Wagner.
Presja związana z ograniczaniem poziomu emisji szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO) sprzyja podejmowaniu inwestycji, które pozwolą pogodzić wysoką jakość produktów z minimalnym wpływem na środowisko. Automatyczna lakiernia do produkcji drewnianych krzeseł zaczęła pracować w firmie Jardex w połowie 2013 roku. Całość została skonfigurowana w oparciu o urządzenia dostarczone przez trzech różnych producentów. Sekcja lakierowania składa się z robota antropomorficznego włoskiej firmy Epistolio, współpracującego z systemem elektrostatyki wodnej Wagner oraz również włoskiej linii transportującej 2FC Impianti. Właściciel firmy przewidywał wtedy, że inwestycja zwróci się w trzecim kwartale 2015 roku. Postanowiliśmy sprawdzić czy to się udało.
Robot zapamiętuje parametry natrysku, dzięki czemu otrzymujemy powtarzalne wyniki. Od zręczności człowieka zależy, które z poprowadzonych ruchów uznamy za wzorcowe i zapiszemy w pamięci komputera sterującego. Na szczęście ewentualne korekty ruchów robota można pominąć, bo cząsteczki farby przyciągane są przez uziemiony przedmiot, więc osiadają również na powierzchni w miejscach znajdujących się po drugiej stronie malowanego detalu. Pozwala to na znaczne zwiększenie tempa pracy oraz oszczędność materiału. System elektrostatyki Wagner AquaCoat pozwala na zwiększenie efektywności transferu materiału lakierniczego, a także na znaczną redukcję czasu lakierowania. Co ciekawe, producentowi mebli udało się znacząco obniżyć koszty, dzięki zastosowaniu na stanowisku pracy robota ściany, która odzyskuje lakier niewykorzystany podczas tzw. efektu zawijania. Każdorazowo można w ten sposób odzyskać do 20% lakieru.
- Wykorzystujemy go ponownie, po uprzedniej filtracji, jako lakier podkładowy - dodaje Jacek Radecki. - To kolejna przewaga technologii na bazie wody, bo konwencjonalnych produktów lakierniczych nie moglibyśmy w ten sposób odzyskać. Na pewno między bajki można włożyć mit o problematyce użycia lakierów wodorozcieńczalnych.
Komentarze (0)