• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Drewno

    Wydanie nr: 6(122)/2019

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  23.12.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Własna mieszalnia kolorów daje komfort i wygodę, pozwala bardziej precyzyjnie kontrolować koszty materiału.

    Własna mieszalnia kolorów daje komfort i wygodę, pozwala bardziej precyzyjnie kontrolować koszty materiału.

    Strona 1 z 2

    KEMILAC – KEMICHAL COLOR SYSTEM

    W dzisiejszych czasach nowych technologii i coraz większej konkurencji wytwórcy wykorzystujący lakiery pigmentowane wymuszają na dostawcach coraz wyższe standardy. Dotyczą one nie tylko ochrony środowiska, ale także szybkiej, skutecznej obsługi klienta i przygotowania produktu wysokiej jakości. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, firma KEMICHAL stworzyła uniwersalny system produkcji emalii o nazwie KEMILAC. Jest to kompleks materiałów, technologii i urządzeń pozwalający wytwarzać lakiery pigmentowane metodą kolorowania baz bezpośrednio w punktach sprzedaży. Cały proces uwzględnia pobór koloru oraz właściwej bazy, opracowanie i kalkulację receptury, dozowanie past w bazę oraz ich wymieszanie. Oparty jest na 16 wysokoskoncentrowanych pastach oraz transparentnych i białych bazach. Daje możliwość produkcji emalii na bazie lakierów rozpuszczalnikowych – pasty PCS oraz na bazie lakierów wodnych – seria past PCA. 

    Na świecie rozpoznawalne są szczególnie dwa systemy kolorów: RAL i NCS. 
    RAL – system oznaczania i opisu barw oparty na porównaniu z wzorcami. Najczęściej wykorzystywany w sferze przemysłowej, handlu i reklamie, ale także coraz częściej stosowany przez projektantów wnętrz i architektów, mający także wiele innych zastosowań, w tym i w sektorze mieszania emalii i farb, niezależnie od ich producenta. 
    RAL to skrót zaczerpnięty od nazwy  niemieckiej instytucji Reichsausschuss für Lieferbedingungen utworzonej w 1927 roku – od roku 1980 nazywanego Niemieckim Instytutem Jakości i Oznaczeń RAL. Stosowany początkowo w Niemczech, stał się z czasem standardem w większości krajów europejskich.
    Początkowo zawierał 40 barw, obecnie najpopularniejszy RAL CLASSIC w wersji K7, który systematyzuje 213 kolorów. Oznaczenie składa się z napisu RAL i czterech cyfr, z których pierwsza sygnalizuje przynależność do grupy umownie ustalonych odcieni koloru: 

      Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • RAL 10xx – grupa odcieni żółtych
    • RAL 20xx – grupa odcieni pomarańczowych
    • RAL 30xx – grupa odcieni czerwonych i różowych
    • RAL 40xx – grupa odcieni purpurowych i fioletowych
    • RAL 50xx – grupa odcieni niebieskich
    • RAL 60xx – grupa odcieni zielonych
    • RAL 70xx – grupa odcieni szarych
    • RAL 80xx – grupa odcieni brązowych
    • RAL 90xx – grupa odcieni białych i czarnych.

    NCS (Natural Color System) – logiczny system porządku barw opracowany przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute (obecnie NCS colour AB), oparty na percepcji koloru przez człowieka, od 1995 roku standardem jest jego wersja S (widoczna w oznaczeniu kolorów), która zawiera 1950 kolorów. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów na świecie, który pozwala opisać wszelkie wyobrażalne kolory, niezależnie od materiału, faktury, receptury itp. oraz nadać im jednoznaczną notację symboliczną, co pozwala je analizować, wytwarzać i kontrolować oraz przekazywać zapis o kolorze między producentami, projektantami i ich klientami. System NCS uwzględnia współpracę z przemysłem farbiarskim.

    System NCS bazuje na zdolności człowieka do rozróżniania sześciu podstawowych kolorów: bieli, czerni, żółci, czerwieni, błękitu i zieleni. Symboliczny zapis opiera się na procentowej relacji między nimi a kolorem badanym i dodatkowym uwzględnieniem sczernienia (Blackness) oraz chromatyczności (Chromaticness), czyli stopień nasycenia danym kolorem. 
    Numer koloru określa jednocześnie konkretną lokalizację w trójwymiarowym modelu przedstawianym jako podwójny stożek, zwany przestrzenią barw NCS. Dla ułatwienia model przestrzenny można przedstawić w postaci przekrojowych modeli dwuwymiarowych, którymi są krąg kolorów NCS oraz trójkąt odcieni NCS.
    Firma KEMICHAL, producent lakierów do drewna, stworzyła swój uniwersalny system KEMILAC. 
    KEMILAC – to katalog 165 najpopularniejszych, specjalnie wybranych przez specjalistów KEMICHAL, kolorów wykorzystywanych w przemyśle meblarskim, opracowany w celu ułatwienia klientom doboru optymalnej barwy dla swoich wyrobów, który zawiera w sobie ciepłe i pastelowe odcienie, stanowiąc wspaniały instrument dla producentów i ich klientów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...