• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 4(126)/2020

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  28.09.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Aby klienci mogli cieszyć się z pięknych drewnianych mebli i nieskazitelnej powłoki lakierniczej, konieczne jest przestrzeganie przez producentów reżimu technologicznego procesu lakierowania.

    Aby klienci mogli cieszyć się z pięknych drewnianych mebli i nieskazitelnej powłoki lakierniczej, konieczne jest przestrzeganie przez producentów reżimu technologicznego procesu lakierowania.

    Strona 2 z 2

    Wtrącenia i kratery

    Warunki fizyczne, jakie panują w lakierni, mogą decydować o jakości powłoki. Również zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych, czyli czystych warunków pracy i sprawnego sprzętu, może zabezpieczyć nasze produkty przed kolejnymi wadami lakierniczymi. Pierwszy problem, z którym możemy się spotkać, to tak zwane wtrącenia, czyli nieczystości, na które został nałożony lakier nawierzchniowy lub które dostały się na mokrą jeszcze powierzchnię w procesie schnięcia. W celu uniknięcia tego zjawiska warto zadbać o czystość w lakierni oraz o czystość elementów lakierowanych. Dokładne odpylenie elementów po szlifowaniu międzyoperacyjnym, a przed nakładaniem nawierzchni eliminuje szanse wystąpienia nieestetycznych wtrąceń na płaszczyźnie finalnej. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie czystości do momentu uzyskania przez powłokę warstwy pyłosuchej. Po uzyskaniu przez elementy nawierzchni pyłosuchej dalszy proces sieciowania jest generalnie bezpieczny. Problem czystości dotyczy również sprzętu lakierniczego oraz pracowników. Wszelkie nieczystości w postaci smaru, oleju lub silikonów mogą przysporzyć nie lada problemu. Po pierwsze, nieczystości te są często trudne do wykrycia. Po drugie, efekt ich wystąpienia jest widoczny na końcu procesu. W miejscach zabrudzonych przez tłuszcze nie dochodzi do prawidłowego rozlania się lakieru. Wówczas tworzą się okrągłe wgłębienia o średnicy 0,5–3 mm. Przybierają one formy od płytkich wgłębień, widocznych w powłoce zewnętrznej, do głębokich kraterów, sięgających poprzez wszystkie warstwy aż do podłoża. Problem kraterów może być spowodowany również przez źle działające odstojniki wody i oleju, brudne filtry podłogowe i sufitowe, a także filtry lakiernicze. Inwestycja w okresowe przeglądy sprzętu oraz regularne wymiany filtrów pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad.      

    Anna Gładych-Mucha

    GALERIA ZDJĘĆ

    Skórka pomarańczy na czarnym lakierze.
    Skórka pomarańczy – farba połysk.
    Wtrącenia – widok pod mikroskopem.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...