• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 2(112)/2018

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  08.05.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    ILVA FLAMER – OFERTA LAKIERÓW DEKORACYJNYCH DO DREWNA

    Euroklasa wyrobu, czyli klasyfikacja reakcji na ogień, określa, czy i jak szybko pali się materiał budowlany lub element konstrukcji budowlanej i ile energii przy tym wytwarza. Określenia reakcji na ogień przeprowadza się na podstawie normy PN-EN 13501-1. Norma podaje zasady klasyfikacji wspólne dla krajów Unii Europejskiej w zakresie reakcji na ogień dla wszystkich wyrobów budowlanych, łącznie z wyrobami wbudowanymi w elementy i konstrukcje budowlane.

    Dlaczego Euroklasa lakierów dekoracyjnych do drewna jest taka istotna? Po co przeprowadza się takie badania, skoro lakiery do drewna nie są ani materiałami budowlanymi, ani elementami konstrukcji?
    Jeśli lakier służący do uszlachetniania powierzchni wyrobu drewnianego wykorzystywany jest w produkcji mebli – Euroklasa nie jest potrzebna. Jeśli natomiast lakierowaniu poddawane są elementy drewniane, które po złożeniu/zamontowaniu stanowić będą element konstrukcji budowlanej, to określenie stopnia reakcji na ogień lakieru jest już bardzo często wymagane. Należy jednak pamiętać, że klasyfikacja reakcji lakieru jest jedynie elementem procesu określenia Euroklasy gotowego wyrobu, jakim jest np. skrzydło drzwiowe i jego opaski. Należy też zaznaczyć, że oznaczenie Euroklasy lakieru jest częścią procesu oznakowania CE materiału budowlanego lub elementu konstrukcji budowlanej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zgodnie z normą dla wyrobów budowlanych przewidziano 7 podstawowych klas: A1, A2, B, C, D, E, F. 
    Euroklasa jest kombinacją trzech oznaczeń: klasy podstawowej i dwóch uzupełniających. 
    Najważniejszą jest podstawowa Euroklasa wyrobu, określająca przyczynienie się do rozwoju ognia, tzn. jak dużo energii materiał dodaje do ognia. Najbardziej bezpieczne są materiały budowlane oznaczone klasą A1, kolejne to klasy A2 i B. Wyroby znajdujące się w klasach C, D, E i F mogą doprowadzać do rozgorzenia, czyli gwałtownego wybuchowego rozprzestrzeniania się ognia, za którym idzie skokowy wzrost temperatury.
    Klasy uzupełniające oznaczane są literami: s i d. Symbol s określa emisję dymu w trakcie spalania materiału budowlanego. Najbezpieczniejsze są materiały oznaczone s1, co oznacza brak dymu lub tylko nieznaczną jego ilość.
    Symbol d świadczy o formowaniu się płonących kropli lub odprysków podczas palenia się wyrobu. Powstawanie płonących kropli czy też odprysków może przyczyniać się do rozprzestrzeniania pożaru.

    ILVA FLAMER

    Dla uatrakcyjnienia oferty produktowej marki ILVA Dział R&D firmy IVM Chemicals uporządkował różnorodną ofertę produktów, które zbiorczo noszą nazwę ILVA FLAMER.

    CERTYFIKOWANE CYKLE LAKIERNICZE ILVA FLAMER 
    – EUROCLASS B-s1,d0 
    – bez emisji dymu

    Pigmentowane cykle poliuretanowe wykonane w następujący sposób:

    • dwie warstwy podkładu białego PAF100 utwardzonego 50% utwardzaczem TX50 – naniesionego w dwóch warstwach po 150 g/m² z zachowaniem czasów schnięcia warstwy 24 godziny
    • jedna z opcji (A lub B lub C) warstwy lakieru nawierzchniowego PLF100 Seria/Kolor/Gloss, utwardzonego 50% utwardzaczem TX50 – naniesionego w jednej warstwie 120 g/m², mogącego występować w trzech kolorystycznych wersjach i w różnych stopniach matowości:

    GALERIA ZDJĘĆ

    Określenie stopnia reakcji na ogień lakieru jest bardzo często wymagane, gdy lakierowaniu poddawane są elementy drewniane, które stanowić będą element konstrukcji budowlanej.
    Seria produktów ILVA FLAMER skierowana jest do producentów różnorakich elementów konstrukcji budowlanej: drzwi, ościeżnic, paneli naściennych, paneli do realizacji zabudów i tym podobnych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...