Wychylany przemysłowy panel HMI.
Aby niwelować koszty w procesie szlifowania, ważne jest też pełne wykorzystanie pasów ściernych. W celu optymalizacji ich żywotności należy wykorzystać pełną szerokość roboczą szlifierki.
Oprogramowanie Sigmatek daje możliwość analizy wykorzystania materiałów ściernych. Tworzy nam ono wykres obrazujący, w której części transportera operator podaje elementy do szlifierki. To narzędzie pozwala zobaczyć, w którym miejscu elementy podawane są za często lub zbyt rzadko, co ma ogromny wpływ na całą powierzchnię pasa ściernego i jego żywotność.
KÜNDIG eco – tryb oszczędzania energii
Aby wyjść naprzeciwko wymaganiom środowiskowym, szlifierki Kundig posiadają tryb oszczędzania energii KÜNDIG eco, który stale nadzoruje pobór energii elektrycznej. Po zaprogramowanym odstępie czasu, jeśli żadne elementy nie są przetwarzane, urządzenie przechodzi w tryb oszczędzania energii. Co ważne, nie ma to żadnego wpływu na wydajność pracy, a wewnętrzne badania wykazały, że można osiągnąć oszczędność energii elektrycznej nawet do 20–25%.
Oblique – szlifowanie skośne
Warto również wspomnieć o opatentowanym przez firmę KÜNDIG systemie skośnego szlifowania. Szwajcarski producent stosuje przesunięcie agregatu szlifującego o 10° względem prostopadłości do transportera poprzez zmianę jednej z osi podparcia. W większości przypadków patent wykorzystywany jest przy agregatach stóp szlifierskich, potocznie nazywanych „trzewikiem”.
Największą zaletą tego systemu jest absolutnie jednorodna jakość powierzchni. Dodatkowo to rozwiązanie pozwala wyeliminować nieprawidłowości standardowego równoległego agregatu szlifierskiego w momencie, gdy na pasie ściernym pojawia się uszkodzenie powodujące powstawanie rys na szlifowanym materiale. Poprzez rozmytą rysę niewidoczny jest też ślad po oscylacji, a włókna drzewne są idealnie wycięte, dzięki czemu nie ma efektu ich wstawania, szczególnie widocznego po procesie lakierowania. Oblique, bo tak potocznie nazywany jest system skośnego szlifowania, zwiększa żywotność pasów ściernych nawet do 35%, jednocześnie zmniejszając zużycie materiałów lakierniczych dzięki lepszemu przygotowaniu powierzchni.
Agregat ze szczotkami talerzowymi
Następnym innowacyjnym rozwiązaniem jest agregat ze szczotkami talerzowymi. Karuzela agregatu wyposażona jest w 24 wysokiej jakości szczotki o średnicy 125 mm. Agregat można stosować do szlifowania elementów z otworami, frezowanych oraz frontów o konstrukcji ramiakowo-płycinowej zarówno w celach wykończeniowych, jak i do międzyszlifu operacyjnego elementów lakierowanych. Fenomen tego systemu polega na oscylacji całego agregatu ze szczotkami talerzowymi, bezstopniowej zmiennej regulacji oscylacji oraz bezstopniowej regulacji szybkości rotacji szczotek. Każdy trzpień wyposażony jest w system szybkiej wymiany tarcz talerzowych bez użycia jakichkolwiek narzędzi, co oznacza, że w przypadku potrzeby wymiany szczotek ściernych na nowe, bądź zmianę ich granulacji, cały proces przezbrojenia trwa niecałe 3 minuty.
Rafał Lewandowski
Artur Zalewski
PolishStyl
Komentarze (0)