Produkt YY217E Gold Pearl, 2012, architekci: Pérez-Guerras Arquitectos & Ingenieros (Hiszpania).
Mieć ciastko i zjeść ciastko
Malowanie proszkowe nigdy nie zapewni identycznego efektu do anodowania, ale z pewnej odległości będzie ono niezwykle podobne, mając w zapasie wszystkie swoje zalety (techniczne i estetyczne). Wiele projektów uznanych za prestiżowe przeorientowało się na malowanie proszkowe, uniknięto w ten sposób wielu wad anodowania opisanych wyżej.
Jest to o tyle łatwe i przyjemne, że oferta farb „anodowanych” istnieje. Firma AkzoNobel ma w swojej ofercie aż 12 odcieni w kolekcji Anodic III. Nietrudno o odczucie, że farby są doskonałą alternatywą dla anodowania, nie dość, że nie ustępują parametrom technicznym, to dodatkowo wizualnie zapewniają powtarzalność koloru i poczucie harmonii w odbiorze jako całości, eliminują ryzyko wieloodcieniowości projektu. Kolekcja Anodic III to kolekcja farb w technologii superodpornych powłok z 2 klasy Qualicoat (25 lat gwarancji: Qualicoat class 2, GSB Master, AAMA 2604, BS EN 12206), w wersji matt (25%+/-5), bondowana technologia zapewnia możliwość odzyskiwania farby, TDS dostępny jest na stronie www.interpon.com/pl/shop. Cała seria D2000 posiada zewnętrzny certyfikat EPD (Environmental Product Declaration).
Tabela 4. EPD zestawienie.
Podsumowanie
Anodowanie jest atrakcyjną wersją odmieniania aluminium. Pokazuje żywe piękno metalu. Niestety, osiąganie wysokich parametrów odpornościowych i jednostajnej wysokiej jakości jest problematyczne. Oba procesy (anodowanie i malowanie) nadają piękny wygląd, przy zachowaniu parametrów technicznych, ale to farby proszkowe zyskały przewagę, dając przy tym niemal taki sam wygląd jak anodowanie. Wiele zależy od jakości wykonania, jakościowo niskie anodowanie (poniżej 18 µm) jest sporo tańsze od lakierowania – ale to wyłącznie krótkoterminowo. Naprawy i wymiany elementów szybko i znacznie podrożą całkowity koszt. Lakierowanie proszkowe nie dość, że generuje o wiele mniej problemów dla wykonawców, to można je w łatwy sposób naprawiać, kolory z różnych partii aluminium się nie różnią niemalże, można powlekać różne podłoża, co zapewnia harmonijność projektu. Między innymi z tych powodów oferta anodowania kurczy się w ostatnich latach, zastępowanie anodowania lakierowaniem proszkowym (w tym kolekcją ANODIC) jest procesem naturalnym ze względu na swoje zalety.
Katarzyna Kapica
AkzoNobel Powder Coatings
Komentarze (0)