• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(149)/2024

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    4 miesiące temu  12.07.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Na co zwrócić uwagę przed zakupem.

    Lakierowanie proszkowe, poza zyskami, powinno dawać satysfakcję z wykonania dobrej jakościowo pracy poprzez uzyskanie efektownej powłoki dekoracyjnej. Składowe kosztów usługi malowania są w zasadzie stałe. Jest to cena farby, mediów oraz koszt pracy człowieka. Wiele zależy jednak od tego czy sprzęt, z którego korzystamy, pozwala nam na sprawne i szybkie wykonanie pracy. 

    Wielokrotnie będąc w lakierniach, staram się pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze klienta poprzez optymalizację parametrów aplikacji. Farba, która nie została zaaplikowana skutecznie, przynosi potrójną stratę, gdyż poza kosztami zakupu, generuje koszty utylizacji, sprzątania oraz ponownego malowania tego samego detalu. Usterki powłoki spowodowane błędem lakiernika są do skorygowania, lecz błędy wynikające z braku możliwości skutecznej parametryzacji nie do usunięcia. Ponowna warstwa nie tylko generuje dodatkowe koszty, tym samym zmniejszając zysk, ale w przypadku farb z efektem, czy to antycznym, czy młotkowym, psuje efekt końcowy. 
    Systemy aplikacyjne z lat 80. lub 90. XX wieku nie posiadały pewnych funkcji parametryzowania, gdyż nie było to konieczne. W tym miejscu należy wspomnieć o kaskadzie (powielaczu) w pistolecie elektrostatycznym. „Serce” pistoletu to nic innego, jak zestaw dobranych precyzyjnie oporników zabezpieczonych żywicą. Z upływem lat ich sprawność słabnie. Wymogi stawiane dziś przed lakiernią zmieniły się na przełomie lat. Nie można przejść obojętnie obok tematu ewaluowania składu chemicznego farby. Rynek wymusza potrzebę dobrej ceny za kilogram farby proszkowej, a producenci starają się stworzyć produkt spełniający te oczekiwania. Starsze aplikacje nie mają możliwości skutecznej parametryzacji. Podstawową próbą, a jednocześnie testem dla aplikacji, jest zderzenie z szeroko pojętym zjawiskiem klatki Faradaya, w szczególności skutecznym domalowaniem zakamarków oraz przemalowaniem. Brak farby w miejscach konstrukcyjnie skomplikowanych wielokrotnie ujawnia się dopiero po wyjęciu detalu z pieca, kolejne malowanie powoduje efekt igiełkowania na powłoce, o farbie w kabinie już nie wspomnę. Efekt końcowy takiego malowania generuje koszty oraz związane z tym negatywne emocje. Sumując straty farby, czasu, mediów, można łatwo obliczyć, że wymiana aplikacji na nową szybko się zwróci. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jaki sprzęt wybrać i na co zwrócić uwagę?

    Przy wyborze sterownika trzeba zwrócić uwagę na jego możliwości techniczne, łatwość obsługi oraz, co najważniejsze, dostępność części i koszty związane z serwisem. Urządzenie do malowania proszkowego powinno mieć możliwość precyzyjnego ustawiania dawki farby, ciśnienia transportującego proszek, korekty parametrów kV oraz µA. Funkcja zapamiętywania programów również ułatwia proces malowania. Możliwość sterowania podawaniem farby ma kolosalny wpływ na koszty procesu malowania. Błędne ustawienie powoduje efekt „plucia” farby z pistoletu, zwiększa zużycie części eksploatacyjnych oraz częstotliwość uruchamiania się sprężarki. Aplikacja, która ma zapotrzebowanie całkowitego ciśnienia na 5 m sześc./h, będzie swobodnie pracować na nastawieniach parametrów transportu proszku w okolicach 2−3 m sześc./h. Kolejnym parametrem jest napięcie (kV). Zakres, na jaki pozwala aplikacja, jest uwarunkowany bezpieczeństwem oraz technologią wykonania. Profesjonalna jednostka daje możliwość parametryzacji od 1−110 kV, co pozwala na aplikowanie nie tylko standardowych farb proszkowych. Trzeci parametr, czyli natężenie (µA), ma wpływ na pokonanie zjawiska klatki Faradaya, grubość oraz jakość powłoki. Możliwość ustawień od 1−110 μA eliminuje wszelkie napotkane problemy. W tych przypadkach bardzo ważny jest tryb ustawień w zakresie 1-10 μA co 0,5 jednostki. Warto zwrócić również uwagę na długość przewodu elektrycznego pistoletu. Im dłuższy, tym umożliwia swobodniejsze poruszanie się lakiernika w obrębie stanowiska.

    Funkcje aplikacji to jedno, koszty związane z jej eksploatacją to drugie. Ważnym aspektem są podstawowe części zamienne, ich budowa i możliwość samodzielnej konserwacji sprzętu bez udziału serwisu zewnętrznego. Rozwiązanie techniczne budowy inżektora ma pozwalać na łatwy transfer farby oraz zabezpieczać sterownik przed ewentualnym przedostaniem się farby do niego. Rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych filtrów piankowych zamiast zaworów zwrotnych, które w przypadku zaklejenia, nie domkną się i farba przedostanie się do sterownika, uszkadzając go. Brak dodatkowych dysz sterujących powietrzem w inżektorze zmniejsza częstotliwość wymiany wkładki ze zwężką Venturiego. Pistolet elektrostatyczny również posiada różne rozwiązania techniczne. Warto zwrócić uwagę, co podlega w nim wymianie. Profesjonalne pistolety w zakresie eksploatacyjnym wyszczególniają elektrodę, dyszę oraz o-ringi wewnątrz. Tańsze aplikacje wymuszają wymianę zestawu rur proszkowych, co wiąże się często z przyjazdem serwisu i dodatkowymi kosztami. Uszkodzenie rur czy o-ringów skutkuje brakiem możliwości skutecznego wyczyszczenia pistoletu przy zmianie koloru, a to powoduje wtrącenia poprzedniej farby na detalach. Warto zapoznać się również z ofertą akcesoriów dodatkowych będących w ofercie dostawcy, jak różnego rodzaju dysze szczelinowe czy okrągłorozpylające, możliwość zastosowania przedłużek do pistoletu (150–1400 mm) itp.
    Kolejnym aspektem jest wsparcie techniczne, jakie zapewnia dostawca aplikacji oraz szkolenia z zakresu malowania, teoretyczne, jak i praktyczne. Możliwość wykonania jednego telefonu do osoby kompetentnej pozwoli uchronić nas od zbędnych kosztów. Planując inwestycję w nową aplikację, warto skorzystać z możliwości przetestowania sprzętu przed zakupem, umówić się z handlowcem. Należy wtedy przygotować trudne detale oraz farbę, która stwarza najwięcej problemów. Podczas takiej prezentacji mamy możliwość samodzielnego przekonania się o funkcjach danej aplikacji. 

    Dariusz Hermann 
    GEMA Official Distributor
    dariusz.hermann@eko-bhl.pl
    tel. 603-666-032
    EKO-BHL Sp. z o.o.
    ul. Połczyńska 89, 01-301 Warszawa

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...