• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Złe, nieskuteczne przygotowanie powierzchni zanieczyszczonymi kąpielami.

    Złe, nieskuteczne przygotowanie powierzchni zanieczyszczonymi kąpielami.

    Strona 1 z 6

    Wpływ zanieczyszczeń w malarni na jakość powłok proszkowych

    Powłoki malarskie nadają pokrywanym powierzchniom estetyczny wygląd mający zachęcić lub przekonać potencjalnych nabywców gotowych wyrobów do dokonania zakupu. W założeniu powłoki oczywiście mają przede wszystkim chronić pokryte powierzchnie przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, powodującymi pogorszenie własności użytkowych produktu, ale mało kto zwraca na to uwagę. Estetyka dla kupującego jest najważniejsza. 

    Malowanie proszkowe jest doskonałym sposobem do uzyskania powłok o bardzo dobrych własnościach ochronnych o coraz szerszej palecie efektów wizualnych. Jest jednak również przemysłową technologią powlekania, gdzie jakość i powtarzalność wykonywanych wymalowań jest bezpośrednio związana z warunkami, jakie panują w malarni. Niezależnie od ilości środków zaangażowanych w oprzyrządowanie procesu powlekania, wymaganym minimum dla osiągnięcia akceptowanej jakości uzyskiwanych powłok jest szeroko pojęta czystość procesu malowania. Warto przybliżyć poszczególne etapy pracy malarni i zwrócić uwagę na to, co pozwoli uniknąć powstawania wad gotowych wymalowań, powodowanych przez różnego rodzaju zanieczyszczenia. 

    Przygotowanie powierzchni

    Przygotowanie powierzchni przed malowaniem jest operacją decydującą o odporności korozyjnej otrzymanej powłoki malarskiej, przez co decyduje o właściwościach użytkowych wyrobu. Ma jednak również istotny wpływ na uzyskane walory dekoracyjne, szczególnie w przypadku odstępstw od ogólnych reguł. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowanie mechaniczne

    Najszerzej stosowanym sposobem mechanicznego przygotowania powierzchni przed malowaniem jest obróbka strumieniowo-ścierna. Zdarza się w wielu przypadkach, że pozostaje jedyną operacją z pominięciem następującego po niej chemicznego mycia i/lub odtłuszczania. Takie postępowanie, pomimo znacznych oszczędności, może prowadzić do powstawania wad nakładanych powłok. 
    Materiał, z którego wykonane są elementy przeznaczone do malowania, jest dostarczany przez producenta w różnym stanie zanieczyszczenia. Najczęściej, ze względu na warunki transportu i przechowywania, jest konserwowany preparatami zawierającymi oleje i tłuszcze lub po prostu jest pokryty środkami smarnymi wykorzystywanymi podczas obróbki plastycznej. Obróbka strumieniowo-ścierna nie jest technologią dedykowaną do usuwania tego typu zanieczyszczeń. Usunięcie górnej warstwy materiału nie gwarantuje skutecznego odtłuszczenia powierzchni. Szczególnie w przypadku stosowania odzysku ścierniwa do ponownego użytku, raz zatłuszczone ścierniwo staje się nośnikiem zanieczyszczeń. 

    Pozostałość substancji konserwujących, olejów i tłuszczów na przygotowywanej powierzchni może powodować następujące wady gotowej powłoki malarskiej: 

    • słabą przyczepność powłoki do podłoża lub całkowity brak przyczepności
    • powstawanie na powierzchni powłoki żółtawobrązowych przebarwień.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Zanieczyszczenia malarni przeniesione na powlekaną powierzchnię.
    Odgazowujące podłoże stopu aluminium.
    Powierzchnia stali po źle przeprowadzonym myciu/odtłuszczaniu.
    Olej silikonowy na powlekanej powierzchni.
    Źle odtłuszczony, pomalowany element.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik