Złe, nieskuteczne przygotowanie powierzchni zanieczyszczonymi kąpielami.
Najczęściej mogą to być:
- zgazowania w postaci kraterów powstające w wyniku reakcji pozostałości z farbą proszkową podczas utwardzania
- zanieczyszczenia na powierzchni powłoki w przypadku, gdy pozostałości po obróbce wypłyną na powierzchnię podczas utwardzania
- zanieczyszczenia nieusunięte przez proces przygotowania powierzchni.
Niedostateczne oczyszczenie powierzchni detalu w procesie przygotowania chemicznego może być również przyczyną wad powłok powodowanych przez związki chemiczne znajdujące się w warstwie wierzchniej materiału. W procesach obróbki plastycznej dochodzi często do zanieczyszczenia przetwarzanego materiału środkami smarnymi trudnymi do usunięcia chemicznie, odgazowującymi podczas utwardzania napylonej powłoki proszkowej.
Aplikacja
Sposób, w jaki przebiega napylanie i utwardzanie farb proszkowych, decyduje o jakości ochronnej otrzymywanych powłok, ale ma również szczególny wpływ na ich walory dekoracyjne. Dlatego też brak właściwej dbałości o poszczególne parametry procesu przekłada się na ilość powstających wad.
Pomieszczenie malarni
Mówienie o potrzebie utrzymywania czystości w pomieszczeniach malarni wydaje się truizmem. Patrząc jednak na liczbę malarni, gdzie porządek i czystość pozostawia wiele do życzenia, pewne informacje należy powtarzać do skutku.
Wszystko, co jest unoszone przez powietrze i krąży w pomieszczeniu malarni, wcześniej czy później pojawi się na pokrywanej powierzchni w postaci wady gotowej powłoki.
Pierwszym krytycznym progiem do pokonania jest sam moment uruchomienia malarni, kiedy mamy do czynienia z zanieczyszczeniami charakterystycznymi dla procesów budowlanych i inwestycyjnych. Jakiekolwiek pierwsze uruchomienie operacji malowania produkcyjnego musi być poprzedzone dokładnym przejrzeniem poszczególnych urządzeń technologicznych i, jeśli to konieczne, dokładnym usunięciem wszelkich zanieczyszczeń. Uruchomienie linii malarskiej bez właściwego przygotowania może spowodować powstanie poważnych problemów, czasem wykluczających możliwość poprawnego malowania przez dłuższy czas. Dla przykładu: wystarczy jeden raz, przez niedopatrzenie, podać zaolejone powietrze na płytę fluidyzacyjną podajnika farb, żeby wszystkie nakładane przez dłuższy czas powłoki były usiane kraterami. Dodatkowo poddawana odzyskowi zanieczyszczona farba proszkowa zabrudzi kolejne partie dosypywanej świeżej farby. Przykład wzięty z życia. Czasem wyszukanie i usunięcie przyczyn pojawiających się wad oraz przywrócenie właściwej pracy malarni może być kosztowne i czasochłonne.
- nie prowadzić w pomieszczeniu malarni jakichkolwiek prac niezwiązanych z procesem malowania, a przyczyniających się do powstawania zanieczyszczeń odgrodzić szczelnie pomieszczenie malarni od innych procesów technologicznych (np. obróbka mechaniczna, spawalnia itp.)
- zabezpieczyć pomieszczenie malarni przed niekontrolowanym przepływem powietrza z zewnątrz poprzez otwarte otwory, jak: bramy, drzwi i okna o ile to możliwe,
- zapewnić w pomieszczeniu malarni lekkie nadciśnienie powietrza w stosunku do pozostałych pomieszczeń zapewnić w pomieszczeniu malarni łatwą do utrzymania w czystości podłogę i regularnie ją odkurzać, a okresowo zmywać.
Komentarze (1)