Czyszczenie elewacji budynku.
Profesjonalne malowanie proszkowe elewacji architektonicznych i późniejsze zachowanie ich wartości poprzez okresowe czyszczenie
Dla właścicieli oraz użytkowników budynków ochrona przed korozją i efekt wizualny fasad z elementów metalowych są niezwykle ważnym czynnikiem oceny jakości wykonanej pracy. Tylko właściwie wykonane powłoki ochronne pozwalają na długoterminowe zachowanie wartości elewacji poprzez regularną pielęgnację i czyszczenie. W planowaniu okresu eksploatacji inwestycji należy w fazie projektowej przewidzieć konieczną, właściwie prowadzoną obsługę, pozwalającą na zachowanie dobrego wyglądu budynku przez jak najdłuższy czas.
Wybór odpowiedniego systemu powłokowego powinien być przede wszystkim właściwie dostosowany do materiału podłoża, z jakiego są wykonane poszczególne elementy składowe elewacji oraz rodzaju zastosowania i wyboru lokalizacji eksploatacji obiektu. Nie każdy sposób zabezpieczenia jest technicznie zaplanowany do spełnienia spodziewanych wymagań ochrony antykorozyjnej, ponieważ uzyskana finalnie trwałość zależy w głównym zakresie od wyboru procesu przygotowania powierzchni dla danego materiału podłoża, powiązanego z wyborem właściwego systemu powłokowego.
Podczas podejmowania decyzji o wyborze właściwego sposobu ochrony nieodzownymi informacjami dla zakładu wykonującego powłoki jest poznanie lokalizacji eksploatacji i przeznaczenia powlekanego produktu. Informacje te definiują warunki ochrony przed korozją. Wykonawca powłok, jako firma specjalistyczna, powinien być w stanie określić, czy wymagania dotyczące ochrony antykorozyjnej są zgodne z planowanym procesem nakładania powłok i mogą być spełnione założone okresy eksploatacji.
Wybór systemów powłok dla aluminium
Wybierając odpowiedni system powłokowy dla wyrobów z aluminium w obszarze architektonicznym, możemy i powinniśmy skorzystać z pomocy kilku dostępnych stowarzyszeń jakości. Koszt wykonania powłok to przecież około 1-2% kosztu konstrukcji elewacji pozwalający na osiągniecie 100% jej końcowego efektu wizualnego. W Polsce od 18 lat Stowarzyszenie Wykonawców Obróbki Powierzchni Metalowych QUALIPOL jest Generalnym Licencjobiorcą międzynarodowych stowarzyszeń QUALICOAT i QUALANOD administrujących systemami jakości powłok dla aluminium wykorzystywanego w architekturze. Wymagania Techniczne QUALICOAT i QUALANOD obejmują pełen zakres wymagań stawianych elementom aluminiowym eksploatowanym w różnych warunkach klimatycznych oraz w pełnym spektrum warunków spotykanych w aglomeracjach miejskich i terenach przemysłowych. W obu wspomnianych systemach jakości certyfikacji podlegają zakłady wykonujące powłoki, jak również materiały chemiczne i technologie przygotowania powierzchni oraz systemy powłokowe. Wybór wykonawcy powłok poddającego się dobrowolnie tak szczegółowej certyfikacji może w znacznym stopniu zwiększyć poczucie bezpieczeństwa inwestora podczas podejmowania kluczowych decyzji odnośnie wyglądu i trwałości elewacji wznoszonych budynków.
Wybór systemów powłok dla stali i stali ocynkowanej
Stal jest zdecydowanie mniej jednorodnym materiałem konstrukcyjnymi niż aluminium, stąd o wiele trudniejsze jest budowanie systemów jakości dedykowanych ochronie stali przeciwko korozji i systematyzujących dostępne na rynku, możliwe do wykorzystania rozwiązania technicznie. U naszych sąsiadów w Niemczech od wielu lat aktywnie wspiera producentów stali stowarzyszenie QIB – Qualitätsgemeinschaft Industriebeschichtung (Stowarzyszenie Jakości Powłok Przemysłowych). Natomiast na rynku międzynarodowym działa stowarzyszenie QUALISTEELCOAT, od ponad 10 lat administrujące systemem jakości powłok na stali dla zastosowań architektonicznych i przemysłowych. Jest już ono obecne w Polsce za pośrednictwem swojego Generalnego Licencjobiorcy, stowarzyszenia QUALIPOL. Certyfikowanie powłok w ramach znaku jakości QUALISTEELCOAT obejmuje również zakłady wykonujące powłoki, technologie i materiały obróbki wstępnej oraz systemy powłokowe. Odniesieniem dla ustalania długotrwałości ochrony pod względem własności korozyjnych jest w przypadku stali norma ISO 12944 „Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich (część 1 do 8)” porządkująca własności środowisk, przewidywane czasy eksploatacji, określająca wymagania dla różnych materiałów podstawowych (stal, stal cynkowana galwanicznie, stal cynkowana ogniowo). Dodatkowo badana jest odporność poszczególnych systemów zabezpieczeń na warunki atmosferyczne.
Komentarze (0)