Czyszczenie elewacji budynku.
Podstawowe regulacje GRM
Firmy zajmujące się czyszczeniem elewacji, które są zrzeszone w GRM, muszą w pełni stosować się do Zapewnienia Jakości RAL-GZ 632 opisującego ogólne zasady działania systemu jakości, związanego z pielęgnacją powierzchni zewnętrznych budynków. Niezbędnymi składnikami stworzonego zestawu zasad jest wymaganie wykonania prób na powierzchni testowej oraz wykonanie pomiarów odniesienia przed i po czyszczeniu. Wyklucza to możliwość użycia środków czyszczących powodujących uszkodzenie powierzchni i jednocześnie w ramach jednej próby pozwala na sprawdzenie efektu czyszczenia. Co więcej, dostawcy usług certyfikowanych są zobligowani do używania tylko tych środków czyszczących, które zostały przetestowane i zaaprobowane przez GRM dla danego rodzaju elewacji. Aprobatę, czyli dopuszczenie do stosowania, mogą uzyskać tylko te środki detergentowe, których zakres pH jest zbliżony do neutralnego. Ustalony drogą doświadczeń dopuszczalny zakres pH 5-8,5 minimalizuje możliwość powstawania uszkodzeń powierzchni przy prawidłowym przebiegu procesu czyszczenia. Wyklucza się ze stosowania media silnie alkaliczne i o własnościach silnie czyszczących, ze względu na prawdopodobieństwo drenażu powierzchni powłok przez czynniki zawarte w tego typu środkach czyszczących. Inne kluczowe aspekty zapewnienia jakości wprowadzone przez GRM obejmują czynniki związane z ochroną środowiska, zgodność z odpowiednimi przepisami BHP i okresowe certyfikowane szkolenie pracowników odpowiedzialnych za przebieg pielęgnacji i konserwacji elewacji. Wypełnienie wymagań GRM w firmach wykonujących usługi podlega monitorowaniu przez niezależny instytut badawczy, który okresowo kontroluje licencjonowane firmy członkowskie podczas realizacji czyszczenia obiektów w przestrzeniach miejskich.
Wnioski
Dla zapewnienia długiej żywotności i wysokiej jakości wizualnego wyglądu powierzchni elewacji budynku niezbędne jest uwzględnienie wymagań technicznych wykonania powłoki, a także właściwe zaplanowanie i późniejsza realizacja profesjonalnego czyszczenia i konserwacji w określonych odstępach czasu. Oba te czynniki mają znaczenie równorzędne dla długotrwałego zachowania wartości. Stowarzyszenie QUALIPOL od 18 lat pomaga polskim przedsiębiorstwom branży powłok architektonicznych w wyborze partnerów biznesowych oferujących produkty o sprawdzonej jakości. Korzystanie z usług firm zrzeszonych w QUALIPOL jest bezpiecznym wyborem.
Tekst powstał przy wykorzystaniu treści zawartych w artykule „Fachgerechte Pulverbeschichtung und Werterhalt durch anschließende Reinigung”, autor Lars Walter, dyrektor zarządzający w GRM Gütegemeinschaft Reinigung von Fassaden e.V.
mgr inż. Andrzej Jelonek
Tensor Consulting
Komentarze (0)