• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 6(152)/2024

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    miesiąc temu  28.02.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Duże, złożone elementy, które są częściowo malowane ręcznie

    Duże, złożone elementy, które są częściowo malowane ręcznie

    Wysoce wydajne powłoki proszkowe penetrujące trudno dostępne obszary

    Firma Pulverit wprowadziła nową serię produktów HIGH PERFORMANCE charakteryzujących się wysoką wydajnością i znacznymi oszczędnościami. Seria HP obejmuje farby proszkowe poliestrowe z aprobatą Qualicoat, poliestrowe przemysłowe, hybrydowe, epoksydowe i poliuretanowe we wszystkich kolorach i wykończeniach powierzchni. 

    Malowanie proszkowe wiąże się z wyzwaniami, w szczególności jeśli chodzi o ładowanie proszku i jego równomierne nakładanie, penetrację trudno dostępnych obszarów (klatki Faradaya), rozkład grubości powłoki i wydajność. Najnowsza generacja farb HP (High Penetration), czyli wysokowydajnych farb proszkowych, prezentuje innowacyjne rozwiązanie. Dzięki nowoczesnym procesom produkcyjnym i specjalnie opracowanym dodatkom proszki te osiągają unikatowe właściwości, które mają pozytywny wpływ na procesy powlekania.
    Farby proszkowe serii HP pozwalają osiągnąć wysoką wydajność aplikacji już przy pierwszym przejściu, lepiej penetrują trudno dostępne obszary, tworzą równomierną warstwę i zmniejszają zużycie farby. Aby potwierdzić zalety serii HP, przeprowadzono praktyczne testy różnych systemów we współpracy z wybranymi klientami. Testy te były szczególnie cenne dla klientów o wysokich wymaganiach dotyczących powłok, ponieważ różnice w stosunku do konwencjonalnych farb proszkowych są tutaj szczególnie wyraźne.

    Jednym z pierwszych klientów testowych był producent wentylatorów Nicotra Gebhardt GmbH z Waldenburga. Ze względu na złożone kształty swoich produktów i potrzebę jednolitej grubości powłoki firma była idealnym partnerem. Testy obejmowały powlekanie kół wentylatorów z licznymi kątami i trudno dostępnymi obszarami, które wcześniej wymagały dużego nakładu pracy. Celem serii testów było bardziej wydajne powlekanie tych komponentów przy niższym zużyciu proszku.
    Wyraźna zaleta nowych powłok HP stała się widoczna od samego początku testów: proszek był łatwiejszy do naładowania i dotarł również do trudno dostępnych miejsc. Dzięki lepszej ładowności farby osiągnięto znaczącą optymalizację zarówno przy aplikacji automatycznej, jak i ręcznej. Dłuższa faza testów pozwoliła uzyskać znaczące wartości porównawcze z poprzednią standardową powłoką.
    Wyniki pokazały, że nowa powłoka proszkowa HP umożliwiła bardziej równomierne rozprowadzenie warstwy na całym elemencie – zarówno na płaskich, jak i złożonych powierzchniach kół wentylatora. Klient udokumentował średnie zmniejszenie zużycia proszku o 20% i zmniejszenie ilości odpadów o około 27%. Oszczędności te są zgodne z doświadczeniami producenta u innych klientów i są szczególnie istotne w przypadku złożonych geometrii komponentów.
    Do kalibracji i optymalizacji parametrów powlekania dedykowane jest oprogramowanie Coating AI. Dostosowuje ono parametry do danej farby proszkowej i w ten sposób wspiera jej optymalne wykorzystanie. Klienci, np. MWN w Niedernhall, już z powodzeniem korzystają z tego oprogramowania i skalibrowali kilka farb proszkowych, w tym matowe poliestry elewacyjne i poliester nowej generacji. Szeroki zakres opcji regulacji dla tych wysokowydajnych farb proszkowych oferuje klientom znaczną optymalizację procesów powlekania.
    Kolejnym pozytywnym efektem testów jest istotna poprawa wyglądu powłoki: równomierne rozprowadzenie farby zmniejsza widoczne krawędzie (efekt ramki obrazu) i minimalizuje tak zwany efekt krateru księżycowego na krawędziach.
    Podsumowując, te wysoce wydajne powłoki proszkowe serii HP Pulverit oferują atrakcyjne połączenie wydajności, jakości i trwałości. Umożliwiają efektywne powlekanie nawet złożonych komponentów i prowadzą do większej wydajności i oszczędności czasu. Jednolita struktura warstwy poprawia jakość powierzchni, a zmniejszone zużycie farby przynosi korzyści, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Technologia ta jest wszechstronna i dlatego oferuje duży potencjał dla przyszłych technologii powlekania. 


    Analiza powłoki AI dla proszku standardowego


    Analiza powłoki AI dla proszku HP. Widać, że zakres, w którym sprawdza się dobrze (kolor czerwony), jest znacznie szerszy

    Pulverit Polska Sp. z o.o.
    www.pulverit.com

    GALERIA ZDJĘĆ

    Duże, złożone elementy, które są częściowo malowane ręcznie
    Kilka elementów, skomplikowana struktura
    Element pomalowany standardowym proszkiem (większa grubość)
    Ten sam element z proszkiem HP, bardziej jednorodny i o mniejszej grubości
    Element pomalowany serią farb HP (mniejsza grubość)
    Ten sam element pomalowany standardowym proszkiem (większa grubość, mniejsza jednorodność, większe zużycie)