Skuteczne, wytrzymałe, trwałe i zarazem estetyczne: powleczone w procesie Thermoplex 2 ekrany dźwiękoszczelne przy szwajcarskiej autostradzie.
Także „ciężka” ochrona antykorozyjna może być estetyczna
Pod pojęciem „ciężka ochrona antykorozyjna” wyobrażamy sobie grubą i chropowatą powierzchnię. A więc niekoniecznie to, co cieszy oko. A „ciężka” ochrona antykorozyjna może być – o dziwo – estetyczna. Umożliwia to kombinacja podkładu i farby proszkowej nakładana na cynkowaną ogniowo powierzchnię.
„Niewiele rzeczy w życiu jest tak trwałych jak Galvaswiss.” Ta dewiza ucieleśnia wymagania szwajcarskiego przedsiębiorstwa, by połączyć estetykę z zachowaniem walorów obiektów ze stali i metalu. W czterech nowoczesnych ocynkowniach i lakierniach przedsiębiorstwa Galvaswiss są cynkowane ogniowo oraz powlekane elementy o długości do 20 m oraz wysokości 3 m. Za to gwarantowany jest trwający do 45 lat okres użytkowania, bez potrzeby konserwacji, co naturalnie może być uzyskane jedynie za pomocą najlepszych jakościowo procesów. Obok klasycznego cynkowania ogniowego stosuje się dodatkowo proces Thermoplex 2, który dr Martin Matter, kierownik F+E w Galvaswiss Oberflächentechnik objaśnia następująco: – W przypadku technologii Thermoplex 2 na powierzchnię ocynkowaną ogniowo nakłada się podkład proszkowy, a na koniec farbę proszkową. Kombinacja ta łączy się z jednej strony w perfekcyjną ochronę antykorozyjną, ponieważ z zewnątrz nie mogą wpływać na materiał podstawowy żadne czynniki wspierające procesy korozyjne. Z drugiej strony, części przeznaczone do procesu Thermoplex są przygotowywane tak, aby powstała mniej chropowata, ocynkowana powierzchnia. Razem z lakierowaniem proszkowym proces ten zapewnia gładką, estetycznie bardzo atrakcyjną powierzchnię. Tym samym oferujemy klientowi optymalną kombinację ochrony antykorozyjnej oraz estetyki.
Odporność na odgazowanie jako czynnik kluczowy
Galvaswiss stawia w zakładzie w Aarberg w technologii powłok Thermoplex 2 na sprawdzone produkty firmy KARL BUBENHOFER SA. Specjalnie do zastosowań na powierzchnie cynkowane ogniowo, przedsiębiorstwo z Gossau, w Szwajcarii opracowało POLYFLEX® EP-20 podkład antykorozyjny, który w połączeniu z lakierem kryjącym POLYFLEX® PES-125-GU, daje mocną i wszechstronną kombinację.
W procesie lakierowania proszkowego może dochodzić do odgazowań z powierzchni cynkowej. Przyczyna tego leży częściowo w porowatej powierzchni cynkowej, w której może zbierać się wilgoć. Wilgoć ta odparowuje po nałożeniu powłoki w piecu do wygrzewania, w formie odgazowań i formuje kratery lub dziurki na powierzchni. System firmy KARL BUBENHOFER SA wstrzymuje te niekorzystne odgazowania. – Przy opracowywaniu systemu antykorozyjnego KABE z podkładem antykorozyjnym i lakierem powierzchniowym POLYFLEX® PES-125-GU szczególny nacisk położono na to, aby proszek zapewnił najwyższą z możliwych ochronę - objaśnia Willi Linsi, technik ds. zastosowań w firmie KARL BUBENHOFER S.A. – Dlatego skład został tak wykoncypowany, by podkład „bezszwowo” łączył się z ocynkowaną powierzchnią i ją niejako izolował. Dzięki ekstremalnej przyczepności podkład zamyka pory na powierzchni i wstrzymuje tym samym odgazowanie. Równocześnie podczas opracowywania podkładu antykorozyjnego POLYFLEX® EP-20 przywiązywaliśmy dużą wagę do dobrej rozlewności produktu. Podkład niweluje chropowatość ocynkowanej powierzchni, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom stawianym właściwościom lakieru kryjącego. Tym samym gładka powierzchnia jest zagwarantowana w każdej chwili.