Kabina automatyczno-ręczna.
Nowoczesna malarnia proszkowa łącząca elementy lakierni automatycznej oraz manualnej
– Wymagania stawiane lakierni proszkowej w naszej firmie były dosyć rozległe, ponieważ lakierujemy detale zarówno ze stali czarnej, jak i aluminium – wspomina Jacek Czogalla z firmy MCJ. – W tym samym określonym czasie nasza produkcja często się zmienia, ponieważ mamy długie, jak i krótkie serie, sama wielkość detali jest bardzo zróżnicowana. Lakiernia miała być jak najbardziej zaawansowana, to jest jak najbardziej zautomatyzowana, jednocześnie z zachowaniem elastyczności – zadanie nie było proste, można powiedzieć, że całkowicie nie idzie to w parze, jednak takie mamy realne potrzeby. Firma Romer przedstawiła nam skuteczne rozwiązanie, które w zupełności spełniało nasze wymagania. Jest to rozwiązanie, które łączy elementy lakierni automatycznej typu power&free oraz lakierni manualnej, jednocześnie jest bardzo efektywne kosztowo.
System transportu
Zawieszanie i transport wyrobów odbywa się na trawersie poprzecznym – umożliwia lakierowanie detali do 4500 mm. Masywne wykonanie szyn i kratownic ułatwia zawieszanie elementów o łącznej wadze 900 kg na jednej belce transportowej.
Wózek transportowy, jak również urządzenia typu piec, suszarka, myjnie – wszystkie te elementy wyposażone są w pięć torów o przekroju 70 × 70, co znacząco zwiększa wydajność całej linii, ponieważ w jednym czasie pięć belek transportowych może być poddawanych obróbce w każdym z tych urządzeń. Przejazd belek transportowych odbywa się w lakierni półautomatycznie, to znaczy belki wprowadzane do kabiny automatycznej są zabierane przez napęd cierny, który automatycznie wprowadza belkę do lakierowania i transportuje do momentu wyjechania na wózek poprzeczny znajdujący się z drugiej strony kabiny.
Układ sterujący
Sterowanie całym systemem nanoszenia odbywa się z poziomu panelu dotykowego Romer ProfiControl 10”, który zapewnia całkowitą integrację posiadanych systemów według standardu Industry 4.0. Jest to również dobre rozwiązanie z tego względu, że Romer jest producentem podzespołów elektronicznych oraz oprogramowania do nich, co za tym idzie, serwis i obsługa realizowane są na zupełnie innej płaszczyźnie: – producent – producent, a to otwiera nowe możliwości.
ProfiControl standardowo umożliwia programowanie ustawień wszystkich pistoletów, zarówno serii romer ProfiSpray, jak i Proton II, w tym ustawień prądowych oraz pneumatycznych bez konieczności podchodzenia do nich. Nie ma potrzeby zakupu dodatkowych elementów pośredniczących, które odpowiadają tylko za komunikację.
W zależności od szyku pistoletów, standardowo sterownik ProfiControl wyposażony jest w algorytmy, które mają optymalizować grubość nakładanej powłoki w oparciu o prędkość przenośnika, powierzchnię do lakierowania, zużycie zwężek w inżektorach itp.
Wszystkie te systemy są bardzo pomocne w tym, by utrzymać wysoką jakość lakierowanych detali, to jest powtarzalność nanoszonej powłoki. Czynnik ludzki wyeliminowany jest w tym przypadku do niezbędnego minimum.
Komentarze (0)