• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(107)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Czy wiesz, ile naprawdę kosztuje Twój proces malowania?

    Czy wiesz, ile naprawdę kosztuje Twój proces malowania?

    Strona 1 z 2

    Ocena ekonomiczna kosztów procesu malowania – narzędzia systemowe

    Czy wiesz, ile dokładnie kosztuje Twój proces malowania? Czasami może to być trudne do określenia, ponieważ złożone procesy technologiczne sprawiają problemy w ich jednoznacznym klasyfikowaniu oraz monitorowaniu.

    Efektywne zarządzanie rentownym procesem wymaga skutecznych narzędzi, które w prosty i jednoznaczny sposób umożliwią nam podejmowanie właściwych decyzji, takich jak:

    • czy obecna działalność przynosi zyski, czy straty?
    • który projekt należy rozwijać, a który, niestety, zakończyć?
    • które koszty są najwyższe, i na których kosztach należy się skupić w celu ich redukcji?
    • kiedy planowana inwestycja w pełni się zwróci i zacznie generować zyski?

    W podejmowaniu właściwych decyzji służy zestaw narzędzi systemowych i technicznych, dzięki którym uzyskamy pełny obraz sytuacji. 
    Poniżej opisuję zestaw narzędzi systemowych w formie sprawdzonego modelu podziału kosztów, za pomocą którego będziemy mogli w przejrzysty sposób monitorować bieżące koszty oraz szybko podejmować kluczowe decyzje. Poruszam przede wszystkim kluczowe składowe, które należy każdorazowo adaptować do realnych procesów i systemów funkcjonujących w lakierni i w jej otoczeniu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Struktura kosztów procesu malowania

    1. Koszty stałe procesu
    Są to koszty, które musimy ponieść nawet wtedy, kiedy nie realizujemy procesu malowania, plus koszty działania procesu bez względu, ile mkw./kg pomalujemy w jednostce czasu.
    Koszty związane z uruchomieniem procesów (media) – im rzadziej to robimy, tym koszty są mniej znaczące – należy rozważyć, czy warto mieć proces z bardzo dużą wydajnością i uruchamiać go raz na dobę lub proces mniej wydajny, który pracuje w trybie ciągłym 24 godziny.
    Koszty związane z funkcjonowaniem procesu, zaczynając od ciągłego poboru prądu, poprzez wszelkie operacje obróbki cieplnej, gdzie niezbędne jest dostarczanie energii w celu zwiększenia lub zmniejszenia temperatury.
    Straty procesowe – np. w przypadku kataforezy. Cyrkulacja farby, konieczne utrzymanie zadanej temperatury i odparowywanie rozpuszczalników z elektroforezy.

    Koszty zarządzania i utrzymania kadry, w tym wydatki związane z utrzymaniem pracowników/operatorów procesu/technologów.
    W przywołanym modelu ww. koszty przeliczamy zawsze przez wydajność procesu w skali godziny (przy pracy ciągłej) lub doby w (przypadku pracy na 1 lub 2 zmiany). 

    2. Koszty zmienne procesu – zawsze proporcjonalne do ilości pomalowanego materiału.
    Teoretycznie jest to oczywiste, liczymy, ile materiałów chemicznych, farb, wody zużywamy w poszczególnych procesach na produkt i mamy odpowiedź. 
    Niestety, tutaj ucieka nam bardzo dużo poprzez brak nadzoru i reakcji, kiedy powyższe wartości zaczynają odbiegać od rzeczywistości, np. kiedy nie uwzględnimy realnego poziomu napraw i powtórnego malowania. 
    Dodatkowo bardzo często nasze zużycia są zmienne i zależą w prostej linii od czynnika ludzkiego – czy stosujemy optymalne kosztowo parametry procesu? Czy nasz operator koryguje parametry aplikacji? Itd.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...