• ReklamaA1 - silpol v2
ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

Lakiernictwo Proszkowe

Wydanie nr: 3(107)/2017

Artykuły branżowe

Lakiernictwo Proszkowe

Lakiernictwo Ciekłe

ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

Czy wiesz, ile naprawdę kosztuje Twój proces malowania?

Czy wiesz, ile naprawdę kosztuje Twój proces malowania?

Strona 2 z 2

3. Koszty mieszane – występują w przypadku malowania produktów o dużym zróżnicowaniu gabarytów i masy malowanych części. Za każdym razem, kiedy taka sytuacja występuje, należy bardzo rozważnie podejść do szacowania kosztów, ponieważ niestandardowe gabaryty lub dodatkowe kilogramy wymagają dodatkowych operacji lub zwiększonego zapotrzebowania na energię.

4. Koszty inne – zaliczamy do nich wszystkie wydatki rozliczane w skali roku, w tym utrzymanie ruchu, serwis urządzeń, części zamienne.  Dodatkowo uwzględniamy tu działania służące optymalizacji procesów i ich zarządzania. Są to koszty, które nie musimy ponosić, ale jeżeli je właściwie dobierzemy, to w perspektywie 12-18 miesięcy mogą zredukować wszystkie inne.
Ponadto zaliczamy tu koszty obsługi logistycznej oraz magazynowania, które musimy zabezpieczyć z właściwą rezerwą do obsługi zmiennych w czasie planów malowania.

5. Koszty systemowe – przy obecnych wymaganiach rynku są nieodzowną częścią lakierni. Obecnie nie wystarczy umiejętność malowania, ale musi za wszystkim stać skuteczny system zarządzania jakością procesu oraz system zdolny do podejmowania działań w przypadku wykrycia niezgodności w procesie lub w produktach. Uwzględniamy tu również zarządzanie systemami jakościowymi, aparaturą pomiarową oraz okresowe testy jakości malowanych produktów.

Podsumowując, zebranie powyższych danych w prosty arkusz kalkulacyjny, do którego będziemy wprowadzać realne zmienne, umożliwi nam uniknięcie dwóch podstawowych błędów:

  • zawyżymy koszty malowania i w konsekwencji możemy, na przykład, nie uruchomić nowego projektu. W innym przypadku przecenimy koszty malowania i będziemy mniej konkurencyjni na rynku w poszukiwaniu nowych zleceń. 
  • zaniżymy koszty malowania i wtedy mamy wrażenie, że większość naszych projektów przynosi realne zyski i nie musimy (jeżeli nie chcemy zarabiać więcej) nic, robić żeby uniknąć kłopotów. Niestety, z biegiem czasu nasze niekontrolowane koszty rosną i rosną.

A Ty, czy wiesz, ile naprawdę kosztuje Twój proces malowania? Czy też musisz uciekać się do malowania trawy na zielono przed każdym audytem ze strony top managementu, aby dobrym wrażeniem przykryć realną sytuację? 
W kolejnym artykule przedstawię skuteczne narzędzia techniczne, które umożliwią nam zbieranie i sterowanie realnymi kosztami w naszych procesach w czasie rzeczywistym.  

Rafał Adamus
Painting industry support services