• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 1(147)/2024

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    7 miesięcy temu  08.03.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Przyjazna środowisku, wysoce zautomatyzowana i dedykowana lakiernia proszkowa

    Przyjazna środowisku, wysoce zautomatyzowana i dedykowana lakiernia proszkowa

    Strona 2 z 3


    Tunel przygotowania powierzchni

    Tunel przygotowania powierzchni

    Pierwszą znaczącą technologią w nowej linii lakierniczej był tunel do natryskowego przygotowania powierzchni oraz wanny wykonane ze stali nierdzewnej. Boczne ścianki komory natryskowej zostały skonstruowane, aby zagwarantować idealną szczelność od natrysków i oparów. Podwójne wanny wyposażone zostały w dedykowany system zmiany kąpieli umożliwiający indywidualny dobór procesu przygotowania powierzchni dla wybranych partii elementów. Zastosowanie dodatkowej filtracji kąpieli zapewniło najwyższą efektywność. Dla przedłużenia czasu pracy kąpieli zamontowano dodatkowo separator oleju nadzorujący parametry oraz automatycznie dozujący składniki, aby utrzymać stałe właściwości kąpieli chemicznych. System pomiaru i dozowania jest zintegrowany z głównym programem zarządzającym pracą linii. Posiada możliwość zbierania i rejestrowania danych procesowych parametrów kąpieli w czasie cyklu technologicznego. 

    Piec suszący, polimeryzujący i tunel chłodzący

    W kolejnych etapach zaprojektowanej technologii detale po wyjściu z tunelu przygotowania powierzchni trafiają do pieca o wymuszonej cyrkulacji ciepłego powietrza. Powietrze przetłaczane jest z góry przez serię wentylatorów rozstawionych na całej długości pieca, przechodzi przez wymiennik ciepła i otwory, następnie rozprowadzane jest w komorze polimeryzacji, która zapewnia niezawodne funkcjonowanie i wysoką jakość wypalania farby proszkowej. Zainstalowany precyzyjny cyfrowy termometr reguluje moc palnika oraz gwarantuje odpowiednią termoregulację. Wyposażenie linii lakierniczej w tunel chłodzący z wymuszonym przepływem powietrza zapewnia efektywne chłodzenie detali po wyjściu z pieca polimeryzacyjnego.

    Sterowanie

    Wyposażenie szafy sterowniczej w panel dotykowy do zarządzania i monitorowania faz roboczych dodaje całej linii dodatkowych funkcjonalności. Umożliwia wybór sterowania ręcznego lub automatycznego oraz kontrolę procesu grzania, suszenia i wypalania. Graficzna wizualizacja całego procesu pozwala na łatwe kontrolowanie i zarządzanie pracą linii, rejestrację czasów poszczególnych sekcji, archiwizację anomalii lub wizualizację przebiegów temperatur na wykresach.


    Zrobotyzowane stanowisko do malowania proszkowego, składające się z wysokiej klasy kabiny lakierniczej oraz robota do malowania proszkowego

    Automatyczna kabina do malowania proszkowego

    Zastosowana dielektryczna kabina proszkowa o warstwowej budowie ścian typu sandwich została zaprojektowana do szybkiej zmiany kolorów. Pozwala ona na maksymalną optymalizację jakości oraz oszczędność. Aby umożliwić lepsze zasysanie nadmiaru farby proszkowej oraz ułatwić automatyczne czyszczenie, została skonstruowana w oparciu o główne zasady aerodynamiki. Nadmiar proszku, który nie osadził się na detalach, zasysany jest przez kolektor pochłaniający. Niezwykle efektywny system pochłaniania zbudowany jest z kanału połączeniowego i cyklonu. Specjalne manipulatory i oscylatory wyposażone zostały w cyfrowy system kontrolujący skok roboczy, z dokładnością nawet do jednego centymetra.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...