Efekt barierowy.
Antykorozyjne właściwości cynku
Działanie podkładów cynkowych opiera się na elektrochemicznych właściwościach metali. Pierwiastki o właściwościach metalicznych można ułożyć według wzrostu potencjału elektrochemicznego i zarazem zgodnie ze spadkiem aktywności do tworzenia kationów. Aby uprościć zagadnienie i uniknąć niepotrzebnego wnikania w istotę procesu, należy przyjąć prostą zależność. Im bardziej ujemny potencjał standardowy metalu, tym większa jest jego zdolność do ulegania reakcji utlenienia. A więc, w przypadku wspólnego występowania dwóch metali, pierwszy korozji ulegnie ten o niższym potencjale elektrochemicznym – czyli występujący wcześniej w szeregu napięciowym. W przypadku pary cynk–żelazo, pierwszy z metali zacznie oddziaływać w warunkach korozyjnych z wodą, wytwarzając na swojej powierzchni ochronną warstwę tlenku cynku i równocześnie blokując rozwój korozji stali. Często specjaliści badający schemat działania elektrochemicznego zabezpieczania antykorozyjnego nazywają je „ochroną ofiarną”. Cynk „poświęca się”, chroniąc żelazo przed korozją, ulegając stopniowemu utlenieniu. Dzieje się tak, aż do wykorzystania ostatniego atomu cynku. Dopiero wówczas może nastąpić początek rozwoju korozji podłoża stalowego.
Szereg napięciowy metali (szereg elektrochemiczny, szereg aktywności metali): Li K Na Ca Mg Al Zn Cr Fe Cd Co Ni Sn Pb H Sb Bi Cu Ag Hg Pt Au.
Szereg ważniejszych metali uporządkowany w kierunku wzrostu potencjału elektrochemicznego i zarazem spadku aktywności do tworzenia kationów. Na początku szeregu znajdują się metale o największej aktywności, najłatwiej ulegające procesowi utlenienia, na końcu – metale szlachetne.
Gdy wymagana jest wysoka odporność na korozję wraz z długim cyklem życia produktu w krytycznych środowiskach, warto pomyśleć o zastosowaniu nie samej farby, a podkładów barierowych lub aktywnych. Ta długoterminowa wydajność jest dziś bardzo istotna dla projektantów i inżynierów w kontekście dbałości nie tylko o zasoby finansowe, ale przede wszystkim zasoby środowiska i wpływu na środowisko. Korozji nie unikniemy, ale jest teraz o wiele łatwiej stawiać jej czoła. Dostępność rozwiązań i produktów skłania do sięgania po nie, by wydłużać cykl życia malowanych detali (i odraczać działania naprawcze, które dodatkowo obciążają ekonomicznie i środowiskowo), a tym samym zmniejszać zużycie zasobów, optymalizować procesy malarskie, co pozwala redukować ilość odpadów i zużycie energii. Dbałość o ochronę korozyjną, redukcję strat, zmniejszenie oddziaływania na środowisko naturalne oraz przedłużenie trwałości to nieodzowne elementy zintegrowanego rozwoju (ang. Sustainability).
Same korzyści. Dla środowiska, dla detali, dla wykonawcy.
Katarzyna Kapica
AkzoNobel Powder Coatings
Komentarze (0)