• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(88)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.03.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Farby proszkowe Alesta® Metallic Effect wyróżniają się jaskrawością kolorów, głębią optyczną oraz zachwycającymi efektami skrzącymi odbijającymi światło.

    Farby proszkowe Alesta® Metallic Effect wyróżniają się jaskrawością kolorów, głębią optyczną oraz zachwycającymi efektami skrzącymi odbijającymi światło.

    Strona 1 z 3

    Wskazówki AXALTA dla użytkowników metalicznych farb proszkowych Metallic Effect

    Tematyka związana z zastosowaniem farb proszkowych metalicznych jest ciągle bardzo aktualna, zaś gama produktów pozwalających osiągnąć coraz bardziej interesujące i atrakcyjne powłoki nieustanie się rozszerza. Wizualny efekt końcowy jest niemal zawsze zależny od zachowania i właściwego przestrzegania zasad w trakcie procesu aplikacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania farb z efektem metalicznym.

    Axalta Coating Systems opracowała zestaw wskazówek, których zastosowanie zapewni otrzymanie pożądanego efektu farb metalicznych Alesta® Metallic Effect, stanowiących bardzo ciekawą alternatywę dla standardowych proszkowych powłok lakierniczych stosowanych w architekturze zewnętrznej i wewnętrznej.
    Farby proszkowe Alesta® Metallic Effect wyróżniają się jaskrawością kolorów, głębią optyczną oraz zachwycającymi efektami skrzącymi odbijającymi światło. Zjawisko to, znane jako „metallic flip”, nadaje naszym farbom proszkowym specjalny, atrakcyjny wygląd. Seria farb Alesta® Metallic Effect produkowana jest z pigmentów wysokiej jakości, zaś osiągany efekt wizualny zależy od wielu parametrów, takich jak rodzaj i ilość cząsteczek metalicznych/miki, procesów metalizacji (mieszanie na sucho lub proces bondowania), kąta obserwacji, podłoża etc. 

    Podkreślić jednoznacznie należy, że pomimo wdrożenia specjalnych procedur i zasad mających na celu utrzymanie jednolitości poszczególnych odcieni, produkcja farb z efektem metalicznym jest dość trudna, co może prowadzić do powstawania niewielkich różnic pomiędzy partiami.*
    Farby proszkowe z efektem metalicznym są wytwarzane z wykorzystaniem dwóch technologii: tzw. bondowania (bonding) lub mieszania na sucho (dry blended). Ta ostatnia polega jedynie na mieszaniu pigmentów zapewniających efekt metaliczny i bazowej farby proszkowej (cząstki metaliczne nie są połączone z farbą bazową, co prowadzi do możliwej niestabilności produktu). Proces bondowania to trwałe łączenie (spajanie) pigmentów metalicznych i cząstek farby bazowej w kontrolowanej temperaturze, co pomaga w utrzymaniu stabilności produktu końcowego. Pamiętać również należy o tym, że końcowy efekt wizualny farb proszkowych Alesta® Metallic Effect może również być uzależniony od procesu aplikacji, a w szczególności od:

    •     uziemienia, 
    •     rodzaju aplikacji – Corona lub Tribo – oraz użycia sprzętów różnych producentów 
    •     sposobu poboru farby: zasobnik/karton 
    •     ustawień pistoletów aplikujących kV/μA
    •     rodzaju dyszy, 
    •     sposobu odzysku farby, 
    •     odległości aplikacji, położenia detalu, kierunku aplikacji farby. 

    Po ustaleniu powyższych parametrów i najlepszych warunków aplikacji należy dołożyć wszelkich starań, aby je utrzymać i regularnie sprawdzać.
    Warunki aplikacji powinny pozostać maksymalnie niezmienne dla każdego zlecenia, zwłaszcza gdy jedno zlecenie malowane jest partiami w odstępach czasowych. W takim przypadku zalecane jest stosowanie jednej partii farby na całe zlecenie. 
    Widoczne różnice w kolorze i wyglądzie są możliwe, zwłaszcza gdy części pokryte farbami z różnych partii są składane ze sobą. Jeśli malowanie jest wykonywane różnymi partiami i w różnych terminach lub gdy detale podlegają renowacji/odnowieniu, zalecane jest sprawdzenie koloru i wyglądu nowych detali, aby upewnić się co do braku widocznych różnic. W przypadku zleceń kontynuacyjnych należy zadbać o używanie przynajmniej partii następujących po sobie. Warto podawać numery poprzednio wykorzystanych partii (numer produkcji – batch number) w celu oceny wykonalności zadania. Obowiązkowo należy przeprowadzić kontrolę na linii produkcyjnej klienta w celu potwierdzenia zgodności kolorów. 

    Axalta Coating Systems zaleca unikanie aplikacji farby proszkowej metalicznej na różnych liniach malujących dla tego samego odbiorcy końcowego/projektu. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dla bardzo dużego zlecenia zastosowany zostanie produkt z kilku partii, zalecane jest przygotowanie odpowiedniej liczby wzorców/paneli w zakładzie produkcyjnym. Wzorce/panele te będą służyć jako próbki referencyjne, jeśli w ramach projektu różne elementy muszą być pomalowane z jednakową jakością, na różnych liniach.