• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(88)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.03.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Farby proszkowe Alesta® Metallic Effect wyróżniają się jaskrawością kolorów, głębią optyczną oraz zachwycającymi efektami skrzącymi odbijającymi światło.

    Farby proszkowe Alesta® Metallic Effect wyróżniają się jaskrawością kolorów, głębią optyczną oraz zachwycającymi efektami skrzącymi odbijającymi światło.

    Strona 2 z 3

    Wskazówki dotyczące aplikacji 

    - Aby uniknąć problemów z aplikacją i różnic w wyglądzie, należy zadbać o maksymalną dokładność i regularne sprawdzanie uziemienia malowanych detali. 
    - Zagwarantowanie jednolitej fluidyzacji (napowietrzenia) metalicznej farby proszkowej w całej jej objętości jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniego zasobnika, napełnionego w ¾ (aby uniknąć możliwości rozwarstwienia). Aby uzyskać odpowiedni wygląd, należy wyregulować wszystkie ustawienia. Zalecana jest praca przy stałym napięciu 80 kV, a natężenie należy dostosować do detali, które mają być malowane. Funkcja Super Corona jest stosowana zazwyczaj w celu zwiększenia rozlewności i grubości powłoki na dużych, płaskich powierzchniach. Nie jest to jednak rekomendowane przy aplikacji farb metalicznych z uwagi na zmniejszenie pola elektrostatycznego, a to może mieć wpływ na wygląd końcowy powłoki. W przypadku jej zastosowania należy pomalować prototyp do akceptacji wyglądu powłoki przez klienta.

    - Najlepsze efekty aplikacji są uzyskiwane w trybie automatycznym, gdy dystans pomiędzy pistoletami a detalami wynosi przynajmniej 25/35 cm. Jeśli przedmioty mają dwie lub więcej powierzchni, a pistolety są ustawione w jednej płaszczyźnie, może to spowodować różnice w wyglądzie powłoki, na przykład z powodu znaczących różnic w odległości pomiędzy pistoletami a malowanymi detalami. Jeśli jest to możliwe, należy zapewnić wyrównanie dystansów pomiędzy aplikatorami a malowaną powierzchnią. Prędkość linii należy dostosować do liczby pistoletów, odległości pomiędzy pistoletami a detalami, rodzaju dysz oraz prędkości manipulatora (regulacja W), co pozwali na uniknięcie efektu cieni.
    - Aplikacja ręczna może być nieregularna, co prowadzi do zmian wyglądu powłoki. Jeśli malowany detal jest złożony (wymagający wstępnego malowania ręcznego, przed malowaniem automatycznym), zachęcamy do wykonania próby wstępnej w celu zatwierdzenia wyglądu i ustalenia wszystkich parametrów przed rozpoczęciem pracy. Nie zaleca się domalowań (pistoletem ręcznym po malowaniu automatycznym). 
    - Etap malowania wstępnego należy rozpocząć od malowania części skomplikowanych, takich jak spawy, miejsca z efektem klatki Faradaya itp. Etap automatyczny umożliwia ujednolicenie grubości warstwy i wyglądu końcowego. Gdy malowanie automatyczne jest niemożliwe (tylko malowanie ręczne), operator powinien rozpocząć od malowania części skomplikowanych, a następnie zwiększyć odległość pomiędzy detalem a pistoletem w celu ujednolicenia grubości farby i wyglądu dla uniknięcia efektu cieni. Niezależnie od rodzaju procesu, grubość warstwy powinna być maksymalnie jednolita, aby ograniczyć różnice w kolorze. 
    - Używanie urządzeń Tribo lub Corona oraz sprzętów różnych producentów może wpływać na różnice w wyglądzie końcowym. Zalecamy więc wybór jednego rodzaju sprzętu i stosowanie go do całego zlecenia. 
    - Na kolor/wygląd końcowy powłoki metalicznej wpływ może mieć wykorzystanie odzysku farby; należy zadbać o zapewnienie odpowiednich proporcji farby z odzysku do farby świeżej (maksymalnie 30% dla produktu bondowanego). Odzyskiwanie farby powinno być automatyczne. Dobrą praktyką jest praca przy „stałym poziomie”, co oznacza dużą ilość farby proszkowej w zasobniku. 
    W każdym przypadku, gdy prowadzony jest odzysk farby, niezbędne są częste kontrole wzrokowe w celu sprawdzenia koloru i wyglądu. 
    Po określeniu parametrów i ustawień, należy je zarejestrować do przyszłych zastosowań.