• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(112)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  08.05.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Test rozpuszczalnikowy – metoda kroplowa.

    Test rozpuszczalnikowy – metoda kroplowa.

    Strona 1 z 3

    Zyskaj pewność, że otrzymana powłoka uzyskała oczekiwane właściwości

    Do napisania tego artykułu skłoniła mnie ilość pytań i dyskusji, które zrodziły się zarówno po mojej prelekcji na ubiegłorocznym, jubileuszowym XV sympozjum organizowanym przez firmę Wagner, jak i po bloku technicznym prezentowanym na sympozjum firmy AkzoNobel  we wrześniu 2017 r. O ile proces samej polimeryzacji jest dobrze poznany przez praktyków, tak metody kontroli polimeryzacji oraz właściwa interpretacja wyników nie zawsze są łatwe. W artykule omówię wybrane metody kontroli wraz z dyskusją wyników oraz postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

    W czasie polimeryzacji powłoki farba proszkowa topi się, nabiera płynności, przechodzi przez fazę niesłusznie, ale zwyczajowo nazywaną „żelowaniem” (z racji fizycznego podobieństwa) i wreszcie ulega pełnej reakcji chemicznej (sieciowaniu), która powoduje utwardzenie polimeru. W teorii wydaje się to proste, ale skąd pewność, że proces zaszedł do końca i otrzymana powłoka uzyskała oczekiwane właściwości fizyczne i chemiczne?

    Metody kontroli polimeryzacji

    Metod kontroli polimeryzacji jest bardzo dużo. Począwszy od najprostszych, mechanicznych i rozpuszczalnikowych, weryfikujących właściwości fizykochemiczne powłok, przez bardziej skomplikowane pomiary rozkładu temperatur w piecu, pozwalające na dobrą analizę oraz interpretację przebiegu procesu, badania DSC (Differential Scanning Calorimetry – Różnicowa Kalorymetria Skaningowa), aż do badań rodem z NASA – krystalograficznych i spektralnych NMR. Z racji obszerności tematu – skupimy się na metodach najbardziej dostępnych i popularnych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kontrola polimeryzacji przy pomocy rozpuszczalników

    Zacznijmy od dość prostej metody, którą można zastosować nie tylko w wyspecjalizowanym laboratorium, ale nawet wprost na produkcji. Skorzystajmy z informacji opracowanych przez Komitet Techniczny systemu jakości Qualicoat (15 edycja):
    (…) 
    Nasączyć wacik bawełniany rozcieńczalnikiem. W ciągu 30 sekund pocierać lekko 30 razy testowaną próbkę w każdym kierunku, tam i z powrotem. 
    Przed wykonaniem oceny odczekać 30 minut. 

    Jakość polimeryzacji ocenia się zgodnie z poniższą klasyfikacją:

    1. Powłoka jest bardzo zmatowiona i zupełnie miękka. 
    2. Powłoka jest bardzo zmatowiona i może być zadrapana paznokciem. 
    3. Niewielka utrata połysku (poniżej 5 jednostek). 
    4. Brak zauważalnych zmian. Nie można zadrapać paznokciem. 



    WYMAGANIA: 

    • Oceny 3 i 4 są zadowalające. 
    • Oceny 1 i 2 są niezadowalające. 

    W przypadku powłok proszkowych ten test jest opcjonalny w kontroli wewnętrznej; jest jedynie orientacyjny i nie może rzutować na ocenę jakości powłoki.
    (…)
    Zalecany rozpuszczalnik: ksylen, ale można zastosować też inne/w zależności od badanych powłok: aceton, MEK (2-butanon, metyloetyloketon).
    Proste? Nie do końca – o czym mówi ostatnie zdanie fragmentu opracowania. Niestety, jest to metoda dość subiektywna i nie daje 100% gwarancji, że wszystko jest OK i proces polimeryzacji przebiegł prawidłowo. Natomiast, z racji prostoty – polecamy ją dla firm niedysponujących dużym zapleczem laboratoryjnym, jest to metoda kontroli trochę „zero-jedynkowa”, ale mimo wszystko pomocna.
    Wyspecjalizowane laboratoria badawcze, poza metodą pocierania wacikiem, stosują bardziej zaawansowane techniki – badania zanurzeniowe w rozpuszczalnikach (bardzo agresywne), badania kroplowe, badania z nasączonym wacikiem położonym na powłoce, w różnych warunkach ekspozycji (temperatura pokojowa RT, piece gradientowe, dodatkowe nasączenie agresywnym pigmentem).

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kontrola procesów polimeryzacji farb proszkowych
    Kontrola procesów polimeryzacji farb proszkowych
    Kontrola procesów polimeryzacji farb proszkowych

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...