• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.04.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Dzięki nowej linii lakierniczej moce produkcyjne znacznie wzrosły. Uzyskuje się podwojoną wydajność i zmniejszenie zużycia proszku o około 20 proc.

    Dzięki nowej linii lakierniczej moce produkcyjne znacznie wzrosły. Uzyskuje się podwojoną wydajność i zmniejszenie zużycia proszku o około 20 proc.

    Strona 1 z 2

    Produkcja instalacji chłodniczych według zasad Przemysłu 4.0: od produkcji seryjnej do produkcji projektowej dzięki nowej malarni proszkowej 

    Obecnie magazynowanie dużych lodówek przemysłowych należy już do przeszłości. Frost-trol, hiszpański specjalista w dziedzinie systemów chłodniczych, wyposaża sieci supermarketów w systemy chłodnicze dostosowane dla konkretnych brandów, skonfigurowane zgodnie z wymaganiami klienta.

    Firma

    Przemysłowe systemy chłodnicze są stosowane w supermarketach, sklepach spożywczych i ogólnospożywczych. W celu opracowania niestandardowych szaf i systemów chłodniczych dostosowanych do potrzeb klienta oraz ekonomicznej produkcji małych serii, hiszpański specjalista w zakresie chłodnictwa – firma Frost-trol – uruchomił najnowocześniejszy zakład produkcyjny.
    – Naszymi obecnymi klientami są duże sieci na rynku handlu detalicznego żywnością, które nie tylko kupują od nas sprzęt, ale też pragną rozwiązań dostosowanych do potrzeb swoich sklepów, które są bardzo specyficzne dla ich dostawców – mówi Jorge Herreros, kierownik zakładu w firmie Frost-trol, opisując skutki zmiany strategii w firmie w ciągu ostatnich kilku lat. 
    Zmiany miały  również duży wpływ na produkcję. – Byliśmy przyzwyczajeni, aby masowo produkować różne moduły chłodzące i przechowywać je do momentu sprzedaży – dodaje kierownik zakładu. – Dziś produkujemy dokładnie te elementy, które są potrzebne do realizacji zamówienia. Jest to bardzo wydajne, ale stanowi również ogromne wyzwanie dla elastyczności naszej produkcji. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wyzwanie

    Zadaniem linii malowania proszkowego była całkowita reorganizacja zarówno procesu obróbki wstępnej, jak i procesu malowania oraz zintegrowanie ich z operacjami całej produkcji. – Aby osiągnąć stały przepływ materiału, konieczne było określenie czasów procesowych wszystkich urządzeń oraz etapów pracy – krótko podsumowuje fazę planowania Rubén Cubillas, który jest odpowiedzialny za lakiernię w firmie Frost-trol. – Koordynując je należało wziąć pod uwagę, że obrabiane elementy przechodzą przez różne obszary linii z różnymi prędkościami. Na podstawie tych danych przeanalizowaliśmy niezliczone możliwe opcje i alternatywy w ramach obszernych symulacji i ostatecznie obliczyliśmy optymalną konfigurację zakładu. 
    Rezultat tych intensywnych prac przygotowawczych znajduje się w nowo wybudowanej hali produkcyjnej w pobliżu Castellon. 

    – Przez 25 lat mieliśmy jedną linię do malowania proszkowego – dodaje R. Cubillas. – Ale wymaganą obecnie elastyczność produkcji można osiągnąć tylko dzięki wysoce zautomatyzowanej, zintegrowanej produkcji z dwiema liniami.

    Rozwiązanie

    Kluczowymi elementami linii lakierniczej są dwie kabiny do malowania proszkowego ColorMax3, z których jedna została zbudowana pod koniec 2017 roku, natomiast druga została dobudowana w roku kolejnym. Zamiast tych dwóch kabin przed modernizacją były obecne trzy konwencjonalne kabiny proszkowe i chociaż liczba kabin została zmniejszona, to wydajność ogromnie wzrosła. – Stale polegamy na technologii fazy gęstej HDLV® firmy Nordson – wyjaśnia Jorge Herreros i dodaje: – Osiem automatycznych pistoletów Encore® HD natryskuje bardzo miękką chmurę proszku, która uderza w nasze detale z niską prędkością i powleka detal równomierną grubością. Daje to doskonałą jakość powłoki, która prawie nigdy nie wymaga poprawek, a my korzystamy z wydajnego nakładania proszku. 

    Kolejną zaletą jest szybkie czyszczenie. – Dzięki temu systemowi jesteśmy przygotowani nawet na 40 zmian produktów i kolorów dziennie – zapewnia J. Herreros. – Jest to wykonalne ekonomicznie tylko wtedy, gdy przestoje są minimalnie krótkie!
    Proszek jest transportowany przez pompy Encore HD, które dostarczają farbę w sposób ciągły i dokładny – warunek wstępny maksymalnej kontroli procesu i powtarzalności wyników powlekania, w której wyróżnia się technologia fazy gęstej Nordson HDLV (High Density, Low Velocity). – Zwykle nakładamy powłokę o grubości od 60 do 70 µm, tworząc jednorodną powierzchnię, która eliminuje potrzebę ponownej obróbki – mówi Herreros.
    Szczególną cechą instalacji w firmie Frost-trol jest to, że dwa dodatkowe ekrany PowderPilot HD zostały zainstalowane bezpośrednio na kabinach w celu centralnego zarządzania systemem. – Zwiększa to również wydajność i optymalizuje proces – wyjaśnia Rubén Cubillas. – W zależności od tego, gdzie w danym momencie znajduje się operator, czas, w którym może on odczytać informacje o aktualnym stanie modułów instalacji lub zainicjować kolejne kroki, jest skrócony. 
    Same panele sterowania są w standardzie firmy Nordson i są wyposażone w ikony, aby obsługa była jak najbardziej intuicyjna. 
     
    Wyniki: Przemysł 4.0 – najwyższa jakość i ekonomia

    GALERIA ZDJĘĆ

    Powłoka nakładana jest w grubościach od 60 do 70 µm, a jednocześnie zapewnia bardzo jednorodne wykończenie, które eliminuje konieczność ponownej obróbki.
    Osiem automatycznych pistoletów Encore HD zapewnia doskonałą jakość powłoki, która prawie nigdy nie wymaga poprawek, a Frost-trol korzysta z wydajnego malowania proszkowego.
    Dodatkowy ekran PowderPilot HD zwiększa wydajność i optymalizuje proces.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...