• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 6(134)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  16.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Właściwości farb proszkowych użytych do malowania muszą być optymalne dla danego zastosowania. Można to zapewnić, testując proszek zgodnie z normami.

    Właściwości farb proszkowych użytych do malowania muszą być optymalne dla danego zastosowania. Można to zapewnić, testując proszek zgodnie z normami.

    Strona 1 z 2

    Właściwości powłok proszkowych

    Eksperci z Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN) zajęli się obecnie siedmioma normami dotyczącymi jakości farb proszkowych. Od lipca 2020 r. w fazie projektu znajduje się norma DIN EN ISO 8130-4: Farby proszkowe – obliczanie dolnej granicy wybuchowości. W najbliższej przyszłości należy spodziewać się tutaj zmian. Norma ta definiuje metodę obliczania dolnej granicy wybuchowości farby proszkowej, tj. minimalnego stężenia farby proszkowej w powietrzu prowadzącego do utworzenia mieszaniny wybuchowej. Obliczanie oparte jest na znajomości ciepła spalania produktu zgodnie z ISO 1928 lub wartości ciepła spalania składników danego produktu. 

    Obecnie w kolejnej fazie projektu znajduje się pięć następnych części normy DIN EN 8130. Część 2 serii norm: Oznaczanie gęstości za pomocą gazowego piknometru porównawczego (metoda rozjemcza) określa metodę oznaczania gęstości farb proszkowych. Ustalenie parametru za pomocą piknometru polega na określeniu masy i objętości próbki. Najważniejsze zmiany: Zaktualizowano zakres zastosowania i dodano nowy rozdział dotyczący terminologii. Ponadto zrezygnowano z używania acetonu do czyszczenia urządzenia pomiarowego i zmieniono kolejność napełniania piknometru. 
    Właściwości płynięcia mieszaniny farba proszkowa/powietrze są oznaczane zgodnie z wymaganiami normy DIN EN ISO 8130-5. Właściwości płynięcia są ważne podczas przetwarzania farb proszkowych i zależą od właściwości danej farby proszkowej, takich jak gęstość, rozkład wielkości cząstek i kształt cząstek. Istotna jest również tendencja cząstek do aglomeracji i naładowania triboelektrycznego. Najważniejsze zmiany: Aktualna wersja ma zmieniony obszar zastosowań. Ponadto komisja normalizacyjna dodała do dokumentu wymagania dotyczące temperatury i wilgotności badania.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Oznaczanie czasu żelowania termoutwardzalnych powłok proszkowych w określonej temperaturze jest opisane w normie DIN EN ISO 8130-6. Wynik uzyskany w badaniu określa czas, jaki jest niezbędny do zżelowania termoutwardzalnej powłoki proszkowej w danej temperaturze. Norma zawiera procedurę sprawdzania wahań czasu w poszczególnych partiach oraz procedurę kontroli jakości danej powłoki proszkowej. Użytkownicy muszą jednak pamiętać, że w opisanym teście nie uzyskają wyniku dotyczącego czasu żelowania wymaganego do utwardzania w praktyce i że nie ma on również zastosowania do szybkoutwardzalnych powłok proszkowych o czasie żelowania krótszym niż 15 s. Najważniejsze zmiany: W aktualnym projekcie usunięto użycie środka antyadhezyjnego do przeprowadzenia testu. Z drugiej strony dodano możliwość zastosowania płaskiego bloku grzewczego bez okrągłego zagłębienia. Ponadto zamiast podwójnego oznaczenia stosuje się teraz pojedyncze.

    Przechowywanie

    Projekt normy DIN EN ISO 8130-8, dostępny od października 2020 r.: Ocena zdolności termoutwardzalnych proszków do przechowywania opisuje metody określania zmian odpowiednich parametrów materiałów powłokowych podczas przechowywania. Omówiono tutaj zmiany stanu fizycznego oraz reaktywności chemiczne farb proszkowych. Wyniki testów wskazują na zdolność farby proszkowej do wytrzymywania wpływów przechowywania przed nałożeniem. Najważniejsza zmiana: W normie wstępnie obrobione płyty aluminiowe są teraz również wymienione jako płyty testowe.
    DIN EN ISO 8130-10 służy do oznaczania, jaki procent (ułamek masowy) natryskiwanej farby proszkowej osadza się na standardowym obiekcie do badań podczas natryskiwania na ten obiekt z pistoletu natryskowego w standardowych warunkach. Ustalenia w tym zakresie dotyczą aplikacji farby za pomocą ładowania koronowego oraz ładowania tribo. Metodę można stosować do porównywania wydajności nakładania różnych farb proszkowych z tego samego pistoletu lub różnych pistoletów z tą samą farbą proszkową. Trzeba przy tym pamiętać, że wpływ urządzeń i otoczenia należy w miarę możliwości wykluczyć z porównania. Najlepszym sposobem na to jest wykonanie pomiarów porównawczych w jak najkrótszym czasie. Najważniejsza zmiana: Zmieniono raport, który należy dostarczyć do badania.

    Obowiązująca od marca 2021 r. i opublikowana w całości część normy to DIN 55633-1: Ocena systemów malowania proszkowego i wykonanie powłoki. Dokument koncentruje się m.in. na właściwościach systemów malowania proszkowego stosowanych do ochrony antykorozyjnej konstrukcji stalowych. Najważniejsze zmiany: Treść normy została gruntownie zrewidowana, a zawarte w niej obszary zastosowania poszerzone. Klasyfikacja narażenia na korozję odnosi się teraz do kategorii korozyjnych określonych w DIN EN ISO 12944-2.        

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...