• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 6(110)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Międzynarodowa robotyzacja linii lakierniczej realizowana przez PUT WAGNER-SERVICE

    PUT Wagner-Service zapewnił najwyższą jakość malowania skomplikowanych detali, uzyskanie powtarzalności procesu oraz zwiększenie wydajności produkcji poprzez wdrożenie zrobotyzowanego systemu lakierowania.

    Producent aluminiowych profili okiennych z Bośni i Hercegowiny chcąc udoskonalić proces lakierowania detali rozpoczął prace nad modernizacją linii lakierniczej. Ideą modernizacji linii było perfekcyjne pomalowanie trudnych ze względu na kształt detali przy zachowaniu najwyższej jakości powłok lakierniczych i powtarzalności procesu lakierowania. 
    Firma PUT Wagner-Service cechuje się wieloletnim doświadczeniem w zakresie robotyzacji linii lakierniczych oraz indywidualnym podejściem do klienta. Innowacyjne rozwiązania technologiczne, dostosowane do potrzeb klienta wyróżniają firmę wśród konkurencji. Wymagania, jakie postawił producent profili aluminiowych były wyzwaniem na skalę europejską. Dotychczas firma pracowała na systemie składającym się z manipulatorów pionowych z dodatkowymi stanowiskami do lakierowania ręcznego. Proces malowania automatycznego z ręcznym dotryskiem nie zapewniał uzyskania równej grubości powłoki lakierniczej na detalach, a tym samym powtarzalności produkcji. Projekt stanowił wyzwanie techniczne dla inżynierów i automatyków. Klient szukał precyzyjnego, zrobotyzowanego systemu malowania detali w całej Europie. Rozwiązanie zaproponowane przez PUT  Wagner-Service dawało gwarancję osiągnięcia wymagań stawianych przez producenta, dlatego też firma z Bośni i Hercegowiny wybrała indywidualnie zaprojektowany system aplikacyjny. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    PUT Wagner-Service zaproponował zastosowanie robotów lakierniczych Fanuc P250IB z zasięgiem pracy ramienia dochodzącym do 2,8 m z podwójnymi pistoletami PEA-C4 Twin. Roboty Fanuc posiadają certyfikat Ex, co oznacza, iż mogą pracować w strefie zagrożenia wybuchem. Szczególną cechą instalacji było zaprojektowanie kabiny lakierniczej z dwoma robotami lakierniczymi w układzie przeciwstawnym. Indywidualnie opracowany projekt kabiny SuperCube umożliwił efektywny odzysk proszku oraz wysoką skuteczność aplikacji. W instalacji zastosowano specjalną podłogę z sekwencyjnym odmuchem kaskadowym. Lakierowanie robotem, podążającym za detalem w systemie line-tracking pozwoliło na redukcję zużycia farby proszkowej o nie mniej niż 20%. Zrealizowano także założenia klienta, dotyczące rozrzutu grubości powłoki proszkowej, wynoszącego 90 ±10 mikronów. 
    Strefa pracy robota jest zabezpieczona wygrodzeniami z tworzywa sztucznego z oknami rewizyjnymi, które pozwalają na kontrolę i monitorowanie całego procesu lakierowania. Centrum proszkowe PXS, które zostało zastosowane, jest nie tylko centralnym elementem dostarczającym proszek, ale także „mózgiem” całej linii lakierniczej. Sterowanie linią jest w pełni zautomatyzowane, odbywa się za pomocą systemu sterowania ProfiTech S. 
    System ten pozwala na osiągnięcie maksymalnej wydajności procesu. W układzie sterującym linią zainstalowano system zdalnej diagnostyki, skracający dystans między centralą firmy w Polsce a linią znajdującą się setki kilometrów dalej. Zapewnia to bieżące monitorowanie parametrów procesu w czasie rzeczywistym i pomaga dostarczać szybkie wsparcie serwisowe i usuwać drobne usterki bez konieczności każdorazowych dojazdów do klienta. 
    Klient w przyszłości planuje modernizację kolejnej linii lakierniczej z wykorzystaniem technologii dostarczonych przez firmę Wagner.
    Najwyższa jakość malowanych detali i duża wydajność to sukces osiągnięty dzięki zastosowaniu skrojonych na miarę rozwiązań przez zespół ds. automatyzacji PUT Wagner-Service.                 

    PUT Wagner-Service
    www.wagner-polska.com.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Robot FANUC 250IB do aplikacji lakierniczych z pistoletem TwinGun C4 w obudowie ochronnej.
    Obudowa robota lakierniczego.
    System odzysku farby proszkowej z monocyklonem o wydajności 12 000 m3 na godzinę.
    Nowoczesne centrum proszkowe PXS.
    Ustawienie przeciwstawne robotów w kabinie lakierniczej Wagner SuperCube.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...