Zakup aplikacji to tylko część procesu budowy nowej lakierni proszkowej. [Gema]
Zwrot z inwestycji
Piszę o tym na końcu, a tak naprawdę jest to początek „naszej przygody”. Dobrze przygotowany biznesplan, który potwierdzi się w przyszłości śni się po nocach każdemu inwestorowi. Popełnione tutaj błędy będą w przyszłości decydować o być albo nie być. Skala przedsięwzięcia zazwyczaj jest znacząca i z dużym prawdopodobieństwem odbije się na wynikach finansowych firmy. Dlatego konieczna jest świadomość po co budujemy nową technologię, dla jakich produktów ma być przygotowana oraz którzy klienci będą naszymi odbiorcami, ponieważ to oni będą płacić za jej uruchomienie i funkcjonowanie.
Założone w biznesplanie koszty pracy linii oraz koszty malowania przeliczone na konkretny produkt muszą potwierdzić się po zakończeniu projektu. Każda ze stron od początku musi być tego świadoma i inwestor ma prawo oczekiwać tego od zaangażowanych stron w realizację projektu.
- poprzez nierealne podejście do zakładanego czasu realizacji projektu,
- przeciągające się negocjacje,
- narastające opóźnienia podczas realizacji mogą w znaczący sposób wpłynąć na wcześnie przygotowany biznesplan.
W konsekwencji możemy później zacząć czerpać zyski, a w skrajnej sytuacji nasza grupa klientów nie będzie czekała na nas i przeniesie zamówienia do konkurencji, a my pozostaniemy z bezużyteczną technologią, która zacznie teraz generować tylko koszty.
Powyżej została przedstawiona skala zadań, jaka stoi przed inwestorem, która jest wstępem do bardzo szerokiego tematu, jakim jest projekt budowy nowej linii technologicznej do malowania.
Prowadzenie biznesu, w ramach którego są realizowane projekty inwestycyjne, jest jak gra, w której wygrywa ten, kto zna najlepiej zasady. Wszystkiego nikt nie jest w stanie przewidzieć, jednak pracując w oparciu o mocne, a zarazem proste narzędzia możemy eliminować lub osłabiać ich wpływ. Dobrze dobrany zespół, który jest prowadzony we właściwy sposób wyłapie 95% potencjalnych problemów, a na pozostałe 5%, które wystąpią, będzie w stanie zareagować we właściwy sposób.
Życzę wszystkim inwestorom, żeby napotkane zagrożenia i problemy okazały się wyzwaniami, dzięki którym zespół zwiększy swoją wiedzę na temat nowych technologii i rozwinie nowe narzędzia potrzebne do skutecznej działalności operacyjnej przy kolejnych projektach. A nowa lakiernia to nie będzie nowy problem, tylko skuteczne narzędzie do poprawy wyników biznesowych po uruchomieniu, jak i w dalszej przyszłości.
Rafał Adamus
Painting industry support services
Komentarze (0)