Ściany
Powraca trend budowania hal produkcyjnych z oknami. Ponownie człowiek może oglądać słońce, ale z drugiej strony uważać trzeba na wpływ promieniowania na urządzenia technologiczne, systemy ppoż. i detekcji.
Dobrą praktyką jest przygotowanie wjazdów technicznych na halę do odbioru odpadów technologicznych z lakierni, dostawy wielogabarytowych części lub urządzeń zastępczych oraz wjazd cystern lub wozów bojowych straży pożarnej (oby tylko podczas ćwiczeń).
Dach
Tu warto dodać, że mamy zazwyczaj przestrzeń pomiędzy kratownicami, która aż się prosi o wykorzystanie na urządzenia. Ale należy pamiętać o wysokich temperaturach – więc to, co tam zostanie zainstalowane, musi być na to przygotowane. Do tego właściwe rozplanowanie świetlików dające naturalne oświetlenie i otwierane klapy, które pomogą „oddychać” w oparciu o rozmieszczoną technologię.
Wentylacja
Bilans powietrza. Temat często pomijany na etapie opracowywania koncepcji projektu hali. Szczególnie ważne są otwory kompensacyjne umożliwiające samoistne uzupełnianie deficytu powietrza oraz centrale wentylacyjne z możliwością regulacji temperatury i wilgotności powietrza.
Podsumowując. Optymalne przygotowanie hali wymaga doświadczenia i zaawansowanych działań na wielu poziomach. A wszystko dzieje się w określonym czasie. Proces ten w największym uogólnieniu przypomina grę Tetris, gdzie czas ucieka, a my mamy tak obracać klocki, aby do siebie pasowały.
Rafał Adamus
Adamus Consulting
Oficjalny przedstawiciel automatycznych systemów transportowych i logistycznych
Kontakt:
+48 600 255 462
r.adamus@schierholz.de
Region: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry
Komentarze (0)