• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(143)/2023

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  14.07.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Rozwiązanie ograniczające wykorzystanie osłon i specjalistycznych zawieszek

    Rynek zabezpieczeń selektywnie chroniących przed pokryciem farbami proszkowymi jest stale udoskonalany. Jednym z projektów stawiających coraz bardziej restrykcyjne wymagania co do dokładności malowania, minimalnych stref przejściowych oraz o bardzo dużej różnorodności są osie napędowe. 

    Poszukując rozwiązania problemów napotykanych przy stosowaniu standardowego sposobu malowania oraz w świetle nadchodzących wzrostów produkcji, w 2016 roku wpadliśmy w naszym zespole, w Electropoli Poland w Bielsku-Białej, na pomysł zbudowania dedykowanego urządzenia. Założenia wydawały się proste: 

    • eliminacja zawiesi oraz zabezpieczeń,
    • selektywne nakładanie powłoki proszkowej,
    • łatwość przezbrajania.

    W efekcie prac nad rozwiązaniem znaleźliśmy metodę w naszym mniemaniu odpowiadającą na wszystkie powyższe zagadnienia. 
    Większość systemów lakierniczych opiera się na założeniu, że części unieruchomione na zawieszkach, powlekane są farbą przy użyciu ruchomych aplikacji, osadzonych na manipulatorach, ramionach robotów.
    Tradycyjny sposób malowania przedstawia rys. 1. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W naszej idei odwróciliśmy całkowicie te założenia. To częściom malowanym nadaliśmy ruch obrotowy, aby przechodząc pod statycznie zawieszoną aplikacją, mogły równomiernie się malować po całym obwodzie. To byłaby rewolucja.
    Innowacyjny sposób malowania osi zaprezentowano na rys. 2. 

    Postanowiliśmy sprawdzić skuteczność naszej koncepcji w praktyce. Na potrzeby wstępnych testów nasz zespół wraz z mechanikami skonstruował krótki przenośnik (napędzany siłą mięśni operatora) i statyw na aplikację proszkową. Testy wypadły bardzo dobrze, dzięki czemu uzyskaliśmy zgodę na wybudowanie urządzenia w oparciu o naszą koncepcję. Zapytanie skierowaliśmy do wielu firm, jednak rękawicę podjęły tylko dwie z nich – skutecznym, w naszej opinii, czynnikiem zniechęcającym dla pozostałych, była mnogość referencji osi (długości, średnic, tolerancji) malowanych i planowanych do wdrożenia w Electropoli Poland. 

    Równolegle firma Electropoli Poland Sp. z o.o. podjęła działania w kierunku oceny nowatorskiego charakteru technologii, uzyskując opinię z SIMP-ZORPOT z siedzibą w Warszawie, stwierdzającą:

    Można jednoznacznie stwierdzić, ze inwestycja zakłada zastosowanie rozwiązań innowacyjnych w odniesieniu do produktu (usługi) i procesu, bowiem zaproponowane rozwiązania są własną myślą technologiczną Wnioskodawcy (nieopatentowana wiedza techniczna) powstałą na bazie własnych doświadczeń i badań. Objęty wdrożeniem produkt (usługa) charakteryzuje się nowością w odniesieniu do posiadanych przez niego nowych cech i funkcjonalności w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku polskim.
    (…)
    Oferta będzie nowością i tym samym będzie się cechowała dużą przewagą konkurencyjną. Inni producenci nie mają w swojej ofercie rozwiązań tego typu, gdyż są one własną myślą techniczną Wnioskodawcy (nieopatentowana wiedza techniczna). Przewiduje się duże zapotrzebowanie rynku na tego typu rozwiązanie, gdyż popyt na tego typu usługi jest duży, a inwestycja pozwoli na zwiększenie wydajności malowania m.in. dzięki zastosowaniu dodatkowej kabiny malarskiej. Kooperantom nie będzie zapewne też obojętne, że jest to technologia o dużych walorach ekologicznych (istotne dla firm przyjaznych dla środowiska) i ekonomicznych. Planowany do wdrożenia projekt oraz rozwiązania technologiczne uwzględniają aspekt ekologiczny i ograniczają negatywny wpływ na środowisko, co przekłada się na korzyści ekonomiczne.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...