Test absorbancji IR.
Opis testów
Badanie omawianej kwestii można podzielić na 3 etapy:
1 – opracowanie farby odbijającej promienie IR;
2 – opracowanie farb standardowych o identycznym kolorze;
3 – porównanie i ocena próbek w zakresie własności mechanicznofizycznych i absorpcji promieni IR.
W pierwszej fazie badań opracowana została farba odbijająca promienie IR w kolorze RAL 9004, z zastosowaniem pigmentu o podwyższonej zdolności odbijania promieni IR (V1). Kolejnym etapem było opracowanie dwóch farb o identycznym jak poprzednia kolorze, jednak przy użyciu standardowych pigmentów Carbon Black (V2) i Pigmento Nero 33 (V3). Z wyjątkiem pigmentów receptura wszystkich trzech farb jest taka sama.
W tabeli 1 zebrano wymogi ogólne, jakie musi spełniać każda z trzech próbek. Farby nałożono na aluminiowe panele AA 5005-H24 i wygrzano w piecu gazowym pośrednim w cyklu 180°C × 20 min.
Test przyspieszonego starzenia będzie wykonany zgodnie z przedstawionymi poniżej parametrami. Po 300 h testów zostanie określony stopień pozostałego połysku (przy 60°) i obliczona wartość procentowa zachowanego połysku (zgodnie z podanym niżej wzorem).
Próba zakończy się wynikiem pozytywnym jeśli wartość procentowa pozostałego połysku przekroczy 50% .
Przyrząd: QUV lampami fluorescencyjnymi UVB-313 nm;
Cykl: 4 h kondensacji w 40°C, 4 h promieniowania przy 50°C;
Emisja: 0,75 W/m2/nm;
Czas trwania testu: 300 h.
Metoda 2.2 – absorbancja IR
Zdolność farb do odbijania promieni IR została oceniona poprzez zmierzenie temperatury powierzchni panelu A 4 pokrytego farbą proszkową i poddanego promieniowaniu lampą IR (STAR PROGETTI model Helios Infrared Waterproof) o mocy 1300 W. Pomiaru temperatury dokonano za pomocą termometru na podczerwień (POWERFIX model HG00304).
Omówienie wyników
Wszystkie trzy próbki spełniają wymagania, zawarte w tabeli 2, odnośnie wyglądu powłoki, udarności (ASTM D 2794/2004) i połysku (ISO 2813/1997).
Przebieg testu przyspieszonego starzenia do 400 h ekspozycji przedstawiono na rys. 3 i 4.
Rysunek 3 pokazuje, że po 300 h ekspozycji wszystkie trzy próbki zachowały połysk powyżej 50%, spełniając tym samym wymogi z tabeli 1. Spośród wszystkich trzech próbek, ta z pigmentacją odbijającą promienie IR (V1) uplasowała się na drugim miejscu pod względem zachowania połysku.
Rysunek 4 pokazuje natomiast, że po 300 h ekspozycji wartość odchylenia ΔE wszystkich trzech próbek nie przekracza wartości minimalnej przewidzianej w specyfikacji Qualicoat dla koloru RAL 9004 (ΔE=5). Należy jednocześnie podkreślić, że formuła z pigmentacją odbijającą promieniowanie IR (V1) osiąga najlepsze wyniki po 300 h ekspozycji w porównaniu z formułą o pigmentacji Carbon Black (V2) i formułą o pigmentacji Pigmento Nero 33 (V3).
Na rysunku 5 można zaobserwować różnice w absorpcji promieniowania IR pomiędzy trzema badanymi próbkami V1, V2 e V3. Różnice te wynikają z zastosowania odmiennej pigmentacji. Jest wyraźnie widoczne, że próbka V1 o pigmentacji odbijającej promieniowanie IR wykazuje mniejszą absorpcję niż pozostałe próbki, które przekraczają dopuszczalną granicę.
Komentarze (0)