Dzięki specjalnym farbom proszkowym dedykowanym elementom cynkowanym
Cynkowanie i powlekanie komponentów w procesie duplex jest niezwykle energochłonne. W celu osiągnięcia większej przyjazności dla środowiska i znacznego zmniejszenia emisji CO₂, szwajcarski zakład galwanizacyjny przechodzi na szybko reagujący proszek poliestrowy.
Galwanizernia Verzinkerei Wollerau była pierwszym zakładem w Szwajcarii z własną instalacją do malowania proszkowego i jako pierwsza zastosowała połączenie cynkowania ogniowego z malowaniem proszkowym w procesie duplex. Specjalizująca się w powłokach proszkowych firma KABE Farben towarzyszyła temu rozwojowi od samego początku. W 1996 r. obie firmy wspólnie rozpoczęły wstępną fazę testową w celu opracowania powłok proszkowych na podłoża, odgazowując − bardzo postępowe przedsięwzięcie w tamtym czasie.
Jakość oferowana przez proces duplex i fakt, że Verzinkerei Wollerau może spełnić wysokie wymagania klientów, znajduje odzwierciedlenie w wysokim odsetku zastosowań wynoszącym około 90 proc. W zakładzie do 70 proc. wyrobów jest cynkowanych i powlekanych na potrzeby budownictwa, a następnie meble, części pojazdów, pojazdy komunalne i zastosowania specjalne. Części o długości do 7 metrów mogą być przetwarzane w kąpieli cynkowej. Po ocynkowaniu są one pokrywane specjalną powłoką, która zapewnia wyjątkowo atrakcyjną i gładką powierzchnię.
Poprawa śladu CO₂
Jednak galwanizernia Verzinkerei Wollerau jest zaangażowana w zrównoważony rozwój nie tylko ze względu na swoją lokalizację. Również przy wyborze materiałów ważną rolę odgrywa poprawa emisji CO₂. KABE Farben wspiera obecnie firmę w konwersji całej gamy kolorów RAL, a także kolorów NCS i Pearl Metallic na system Polyflex PES-165-NT-GU. Galwanizernia spodziewa się, że zmiana ta zaowocuje skróceniem czasu wypalania i dalszymi oszczędnościami energii. Szybko reagujący proszek poliestrowy Polyflex PES-165-NTGU nadaje się do stosowania na zewnątrz i ma dobre właściwości odgazowujące. Tworzy jedwabiście błyszczące powierzchnie o atrakcyjnym rozlewie, doskonałej odporności na światło i warunki atmosferyczne oraz bardzo dobrej sile krycia. Dzięki wysokiej reaktywności proszek może być utwardzany w temperaturach do 160°C, a czas utwardzania wynosi 10 minut.
Komentarze (0)