• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(88)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.03.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Pomiar grubości napylonej farby proszkowej przed utwardzeniem.

    Pomiar grubości napylonej farby proszkowej przed utwardzeniem.

    Strona 1 z 3

    Efektywne malowanie proszkowe 

    Wywieranie presji na obniżanie cen usług, w tym również cen nakładania powłok proszkowych jest powszechne i bez wątpienia powiązane z ogólnym trendem światowym cięcia kosztów produkcji dla stałej stymulacji popytu. Tańszych produktów kupujemy więcej, czyli produkcja i sprzedaż rośnie. Zysk pozostający w kieszeni wykonawcy oczywiście maleje, ale pomimo tego presja na dalsze oszczędności pozostaje głównym sposobem na kolejne wzrosty osiągniętych wyników sprzedaży. Wygląda na to, że przedstawiony mechanizm będzie obowiązywał w dłuższym okresie, co wymusza od wszystkich uczestników procesu produkcyjnego skupienie się na efektywności pracy. Zastanówmy się jak można tę efektywność poprawić, malując proszkowo.

    Program minimum

    Technologia malowania proszkowego należy zdecydowanie do nowoczesnych i ekologicznych metod nakładania powłok ochronnych. Szeroka dostępność różnych rozwiązań technicznych pozwala na wybór sprzętu aplikacyjnego optymalnego dla danego zastosowania. Podobnie wygląda sprawa z materiałami powłokowymi, których właściwości są dedykowane dla konkretnych warunków użytkowania. Jeśli dołożymy do kompletu przeszkolony personel malarni, to wydaje się, że jesteśmy w stanie wypełnić program minimum i jesteśmy gotowi do sprostania wyzwaniu optymalizacji naszej pracy. Reasumując, trzy fundamenty dobrej pracy malarni proszkowej, to:

    •     Właściwy dobór sprzętu malarskiego i sposobu przygotowania powierzchni przed malowaniem, zgodny z wymogami stawianymi pokrywanym elementom, zapewniający efektywność procesu proporcjonalnie do oczekiwanych wydajności
    •     Właściwy dobór farb proszkowych, pozwalający na efektywne wykonywanie powłok o własnościach ochronnych proporcjonalnych do spodziewanych warunków użytkowania gotowych wyrobów i walorach dekoracyjnych akceptowanych przez finalnego odbiorcę
    •     Personel odpowiednio zaznajomiony z całością prowadzonego w malarni procesu nakładania powłok, świadomy odpowiedzialności poszczególnych osób za powodzenie wykonywanej pracy, właściwie nadzorowany przez osoby o dobrej, potwierdzonej doświadczeniem wiedzy na temat technologii malowania proszkowego.

    Wybór sprzętu malarskiego i przygotowania powierzchni

    W wielu przypadkach decyzje o zakupie sprzętu malarskiego i sposobu przygotowania powierzchni przed malowaniem zapadają na początku procesu inwestycyjnego, czasem w oderwaniu od rzeczywistych potrzeb. Dążenia do osiągnięcia rozwiązań uniwersalnych stoją w sprzeczności z możliwościami technicznymi oferowanej zabudowy malarni. W efekcie bardzo często podstawowym miernikiem jakości przedstawianej oferty staje się jej cena, która jak już wielu sprawdziło bywa niska w chwili zakupu, a zdecydowanie wyższa, doliczając rzeczywiste koszty eksploatacji. W innych przypadkach kupujący bywają mamieni obietnicami ponadprzeciętnych rozwiązań wydajności oferowanego sprzętu. Przeważnie większość obietnic składanych w czasie ofertowania nie znajduje w pełni pokrycia w późniejszym użytkowaniu zakupionej malarni. Dlaczego? Dlatego, że wymagania techniczne procesu malowania proszkowego są niezmienne od lat i jest to trudna do zaakceptowania prawda dla wielu handlowców starających się odróżnić przedstawianą ofertę od rozwiązań konkurencji.

    Dobrym przykładem ślepej uliczki marketingu mogą być automatyczne kabiny malarskie do szybkiego czyszczenia. Wielu dostawców prześciga się w oferowaniu rozwiązań mających umożliwić minimalizację czasu traconego na zmianę nakładanego koloru farby. Podawane w ofertach dane są coraz bardziej absurdalne, bo zakładają wyidealizowane warunki pracy i jej organizację. Tę konkurencję można przyrównać do podawanego fabrycznie zużycia paliwa dla różnych marek samochodów. Dodatkowo, niemal we wszystkich malarniach, które odwiedziłem, przy odpowiednio dużym nasileniu zmian kolorów i krótkich zleceniach (co jest dzisiaj normą) bardziej się opłaca zrezygnować z odzysku i malować „na straty”, niż każdorazowo czyścić cały system odzysku proszku.
    Wybór sposobu przygotowania powierzchni przed malowaniem w powiązaniu z planowanymi  warunkami użytkowania gotowego wyrobu jest niezwykle istotny dla trwałości nakładanych powłok. Oszczędność w tym przypadku mści się kosztownie. Wszelkie reklamacje wynikające z uszkodzeń wymalowania w wyniku pojawienia się korozji podpowłokowej są trudne do usunięcia, bo wymagają usunięcia warstwy farby, ponownego przygotowania powierzchni i wykonania powłoki, co w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe do przeprowadzenia.
    Przykładem niech będą aluminiowe fasady budynków, gdzie poważniejsze naprawy powłok wymagają co najmniej postawienia rusztowań i rozmontowania części wykonanej zabudowy.
    Opisanie w zwięzłej formie zaleceń właściwego wyboru przygotowania powierzchni przed malowaniem i sprzętu malarskiego w zależności od materiału użytego do produkcji naszego wyrobu, jego wyglądu i planowanego użytkowania nie jest sprawą prostą. Jest bowiem wiele czynników wpływających na trafność podejmowanych decyzji. Stojąc na początku naszej przygody z malowaniem, czy mając już własne doświadczenia i tak powinniśmy skonsultować nasze przemyślenia z kimś, kto jest w stanie doradzić, znaleźć słabe strony przedstawionych ofert, w efekcie uchronić nas przed podjęciem decyzji skutkujących realnymi stratami finansowymi. Dlatego też wydaje się uzasadnione konsultowanie poważnych projektów ze specjalistami świadczącymi usługi doradcze. Wiele firm, które skorzystały z tego typu pomocy mają świadomość jak niskim kosztem można ustrzec się przed popełnieniem kosztownych pomyłek. Firmy pragnące sprzedać urządzenia dla malarni są, niestety, dość często nieobiektywne, doradzając zakup rozwiązań niekoniecznie optymalnych dla użytkownika.