• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  06.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Farby proszkowe z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Lakiernie przemysłowe przykładają dużą wagę do jakości. Rozwój branży wymusza ciągłe doskonalenie swoich procesów technologicznych. Wielu producentów przewartościowało swoje priorytety i wybiera zalety dobrej, trwałej, odpornej powłoki, stawiając je coraz częściej ponad wyższy koszt wytworzenia. Dobra powłoka to odpowiednie przygotowanie powierzchni, dobrej jakości farba oraz właściwa metoda aplikacji. 

    Na polskim rynku bardzo ciężko znaleźć rzetelne opracowania i właściwe normy, którymi można by się kierować, aby osiągnąć zadowalające efekty aplikacji łączące trwałość, odporność, estetykę i ekonomię. Pomocy najlepiej szukać wśród doświadczonych specjalistów branży. Eko BHL Sp. z o.o., będąc prekursorem malowania przemysłowego oraz najstarszym polskim dystrybutorem GEMA Switzerland GmbH, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów szukających integratora oferującego kompleksowe rozwiązania łączące wszystkie istotne elementy technologii proszkowego powlekania powierzchni. W poniższym artykule zapraszamy do zapoznania się z parametrami termoutwardzalnej farby proszkowej, która umożliwia uzyskanie odpornej i estetycznej bariery ochronnej dla malowanych detali. Pokażemy, na co zwrócić uwagę, czym różnią się poszczególne parametry farby, jak je mierzyć, jaki mają wpływ na przebieg procesu technologicznego oraz jakość uzyskanej powłoki.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Definicja farby proszkowej 
    Farba proszkowa – antykorozyjna powłoka ochronna o charakterze dekoracyjnym, nakładana metodą elektrostatyczną lub tribo na elementy stalowe i aluminiowe, wymagająca w ostatnim etapie technologicznym wprowadzenia wysokiej temperatury.
    Wyodrębnić możemy dwa rodzaje farb proszkowych – termoutwardzalne oraz termoplastyczne. Powłoki termoutwardzalne – jak wskazuje definicja, wymagają wysokiej temperatury do stworzenia odpowiedniego filmu w procesie polimeryzacji. W czasie wypalania powłok termoutwardzalnych zachodzi nieodwracalna reakcja chemiczna. W przypadku farb termoplastycznych nie dochodzi do wytworzenia wiązań chemicznych i po wypaleniu powłoki można ten proces odwrócić. 

    Rodzaje termoutwardzalnych farb proszkowych
    Powłoki termoutwardzalne możemy podzielić ze względu na użyte spoiwo. Najczęściej na polskim rynku spotykamy następujące farby: 

    Skład farby proszkowej 
    Farba proszkowa jest mieszaniną składników, a jej właściwości to składowa wszystkich użytych substancji. Podstawowa receptura zawiera komponenty z diagramu:

    Wybrane parametry farby proszkowej 
    Do najważniejszych parametrów użytkowych farby proszkowej, które znacząco wpływają na wydajność i ekonomię procesu lakierniczego, uznaje się:

    Ciężar właściwy – gęstość farby proszkowej
    Ciężarem właściwym nazywamy stosunek ciężaru ciała do jego objętości. W przypadku farb proszkowych najczęściej producenci podają ten parametr w karcie technicznej produktu i jest wyrażony jednostką SI [g/cm3]. Wartość ta wynika ze średniej ważonej składników. Każdy komponent ma inny ciężar właściwy i określony udział procentowy w recepturze. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...