• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  06.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Tabela 1. Ciężar właściwy wybranych komponentów farby.

    Metoda badania podana jest w normie PN-EN ISO 8130-2:2021-12 Farby proszkowe – Część 2: Oznaczanie gęstości gazowym piknometrem porównawczym (metoda rozjemcza).
    Standardowo farby proszkowe posiadają gęstość 1,45-1,70 g/cm3. Najlżejsze są farby transparentne − 1,2 g/cm3, natomiast najcięższe podkłady cynkowe ok. 2,2 g/cm3.
    Ten parametr jest ważny dla lakierni, ponieważ kupuje się w jednostce wagi [kg], a wykorzystuje na jednostkę powierzchni [m2]. Wydajność procesu malowania zależy od ciężaru właściwego farby, grubości naniesionej warstwy oraz efektywności urządzenia. Im lżejsza farba, tym bardziej wydajna.

    Wykres 1 pokazuje teoretyczną wydajność farby przy grubościach powłoki 60, 80 i 100 mikronów oraz kolejno ciężarach właściwych od 1,2 do 1,7 g/cm3

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wykres 1. Wpływ ciężaru właściwego proszku na wydajność farby przy określonych grubościach powłoki.

    Rozkład granulometryczny farby
    Rozkład granulometryczny jest badany metodą dyfrakcji laserowej. Granulometr laserowy umożliwia błyskawiczne ustalenie rozkładu wielkości cząstek (składu granulometrycznego) farby proszkowej. Ten parametr zostaje określony na etapie produkcji farby, a dokładniej podczas mielenia. Wynik ten jest ważny dla lakierni proszkowej, która musi nanieść farbę za pomocą aplikacji. Metoda elektrostatyczna – korona pozwala na nakładanie farby w bardzo precyzyjny sposób, kontrolując wiele parametrów, m.in. napięcie [kV] i natężenia [µA] prądu, ilość powietrza oraz odległość od detalu. Wynik rozkładu granulometrycznego można znaleźć w kartach technicznych lub certyfikatach partii od producenta farb, ale nie jest to standardowy parametr. Czasem warto o niego dopytać. Na wykresie 2 przedstawiono procentowy udział cząstek w przedziale 1–1000 µm standardowej farby proszkowej.

    Wykres 2. Rozkład granulometryczny standardowej farby proszkowej.

    Zasadniczo farbę można podzielić na trzy frakcje. Najmniejsze cząstki są teoretycznie nieprzydatne w procesie aplikacji, ale mniejsza procentowo frakcja pierwsza oznacza również większą średnią cząstkę i odwrotnie. Ma to znaczący wpływ na malowanie, szczególnie w aplikacji automatycznej oraz na wygląd powłoki. Frakcja środkowa to najbardziej pożądana część farby, ona również procentowo jest największa i tak naprawdę to nią malujemy detal. Ostatnia frakcja, cząstki duże >80 µm przydają się przede wszystkim w efektach strukturalnych, tj. tekstura, gruba struktura czy efekt młotkowy. Za duży ich udział w farbach gładkich może powodować defekty powłoki wyglądające jak wtrącenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...