• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(100)/2016

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Wstępnie obrobione elementy blaszane wjeżdżają do kabiny malowania proszkowego wyposażonej w technologię HDLV.

    Wstępnie obrobione elementy blaszane wjeżdżają do kabiny malowania proszkowego wyposażonej w technologię HDLV.

    Strona 2 z 3

    Druga linia malowania proszkowego

    Tak jak za pierwszym razem, firma Salop sporządziła studium wykonalności w celu dokładnego określenia potrzeb inwestycyjnych oraz wytyczenia celów. Ze względu na dobre doświadczenia firma Nordson pozostała dostawcą techniki aplikacyjnej, a firma TD Finishing została odpowiedzialna za integrację lakierni z linią produkcyjną. Kolejnym krokiem było rozstrzygnięcie, czy lepszą alternatywą dla klasycznych inżektorów będzie technika HDLV.
    Pompy zwężkowe są do tej pory standardowym rozwiązaniem w wielu obszarach zastosowania – zwłaszcza dlatego, że inżektor wypada znacznie korzystniej cenowo niż  pompa HDLV. Jednakże w przypadku inżektorów, aby doprowadzić właściwą ilość proszku do pistoletów, trzeba dobrze skoordynować powietrze transportujące z powietrzem rozpylającym. Tym samym nie istnieje żaden liniowy związek pomiędzy danymi ilościami dostarczanego powietrza a ilością proszku. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że na skutek abrazyjnego działania proszku, nieustannie zużywają się elementy instalacji. Konieczna jest wtedy systematyczna regulacja pistoletów i powietrza transportującego, aby utrzymać stałą ilość wydmuchiwanego proszku. Wszystko to powoduje, że przy zastosowaniu inżektorów problematyczne jest zapewnienie wysokiej kontroli i precyzji procesu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podstawę technologii HDLV stanowią natomiast pneumatycznie napędzane pompy, które wyposażone są w kilka komór oraz wytwarzają nieprzerwany i liniowo regulowany przepływ proszku. Przy użyciu minimalnej ilości powietrza transportującego dostarczana jest duża ilość proszku. Do czterech razy wolniejsza prędkość proszku poprawia naładowanie cząsteczek lakieru i tym samym skuteczność jego nanoszenia. Dodatkowo, skuteczność sił mechanicznych kierujących przepływem zmniejsza się względem sił elektrostatycznych. Powoduje to powstawanie „bardziej miękkiej” i jednorodnej chmury farby proszkowej, a także większą homogeniczność nałożonej powłoki lakierniczej. Ponadto, niższa prędkość przepływu proszku oznacza znacznie mniejsze zużycie wszystkich powierzchni wchodzących z nim w kontakt. Także zacieki farby ulegają redukcji, co z kolei pozwala na skrócenie procesu czyszczenia podczas zmiany koloru i na zmniejszenie ryzyka wymieszania się kolorów. Oprócz tego, przy zmniejszonej ilości powietrza do transportu proszku wystarczą węże o średnicy jedynie sześciu milimetrów, podczas gdy zazwyczaj stosuje się średnicę dwanaście milimetrów. W konsekwencji spada ilość powietrza niezbędna do czyszczenia instalacji pomiędzy operacjami zmiany koloru.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Na pierwszym planie komora malowania proszkowego HDLV, a w tle, za szybą pompy HDLV.
    Ekran dotykowy z piktogramami ułatwiający obsługę.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...