Grubość malowania
Wymogi dotyczące malowania różnią się w aspekcie grubości malowania, ogólnie przyjęta grubość mieści się pomiędzy 50 a 70 µm. Dla środowisk trudniejszych (agresywnych) wymaga się bardzo solidnego przygotowania powierzchni, a także zapewnienia powłoki malowania o grubości min. 70 µm. Przy anodowaniu tylko BS (British Standard) stawia wymaganie 25 µm grubości powłoki anodowanej, a i to dla najwyższych standardów anodowania (porównaj tabela nr 3).
Tabela 3. Wymogi grubości powłoki dla anodowania.
Tabela 4. Różnice w kolorze aluminium a standardy anodowania.
Środowisko agresywne
Anodowanie jest bardziej podatne na zanieczyszczenia środowiskowe niż powłoki proszkowe. Farby powoli tracą grubość, gdy powłoka ulegnie zniszczeniu, ale dopóki połysk farby jest bliski wartości początkowej, dopóty erozja powłoki niemal nie postępuje – utrata grubości filmu to około mniej niż 1 µm na rok, przy zachowaniu integralności powłoki. Dlatego w 5-letnim teście Florydy erozja po pięciu latach nawet się nie zaczyna, a po upływie 20 lat powłoka dalej będzie spełniać swoje funkcje. Kwaśne lub morskie środowisko przyspieszy erozję powłoki, ale objawi się to w pierwszej kolejności utratą połysku, a dane pokazują jasno, że integralność filmu nawet po 29 latach jest silna (na budynku referencyjnym, farba klasa 2 QC, kolor i połysk również utrzymują się w zadanych parametrach). Wszystkie standardy anodowania, z wyjątkiem AAMA, wykorzystują test tekstylny – lampę UV i skalę szarości – w celu oceny zmiany koloru. Nie jest to mocny wymóg i jest bardzo subiektywnym testem. Jedyny znaczący test koloru znajduje się w specyfikacji AAMA, która wykorzystuje ten sam system do anodowania co w przypadku proszku – zmiana koloru Delta E <5.
Zrównoważony rozwój
Aluminium świetnie da się odzyskiwać. Właściwie w nieskończoność, przetopienie aluminium na nowe profile pochłania zaledwie 5% energii potrzebnej do pierwotnego wyprodukowania tego metalu. Powłoki proszkowe i anodowane: oba mogą być przetworzone na nowe. Usuwanie powłok w obu przypadkach pochłania bardzo podobne czynniki i energię. Można więc uznać, że tu następuje remis.
Jednak trzeba pamiętać, że skład stopu ma ogromny wpływ na wybarwienie anodowania. Przy różnych stopach na jednym projekcie może pojawić się problem z dopasowaniem odcieni.
Komentarze (0)