
Bakterie odporne na antybiotyki i zakażenia nabyte w szpitalach (HAI) są przykładami globalnych problemów, w których dobra higiena rąk nie zawsze wystarcza. Jednym ze sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii jest pokrywanie powierzchni dotykanych przez ludzi, takich jak klamki drzwi, krzesła i włączniki światła, higienicznymi powłokami, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się mikrobów. Jednocześnie jednak technologie wykorzystywane do tego celu muszą być bezpieczne.
Firma Teknos uczestniczyła w niezależnym badaniu mającym na celu zbadanie skuteczności antybakteryjnej i bezpieczeństwa powierzchni laminatów i powłok proszkowych pokrytych srebrem. Wyniki badania potwierdzają, że powłoki higieniczne są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne.
Celem niezależnego badania prowadzonego przez Kungliga Tekniska Högskolan w Szwecji było sprawdzenie, czy skuteczność przeciwdrobnoustrojowa powierzchni laminatów i lakierów proszkowych pokrytych srebrem została zmniejszona w wyniku symulowanego starzenia się powierzchni i kontaktu z odciskami palców. Ponadto, celem badania było sprawdzenie, czy zawartość srebra była obecna na górnej powierzchni i czy można było zmierzyć ilość uwolnionego srebra. Fosforan srebra aktywnie zapobiega wzrostowi bakterii i zapobiega ich podziałowi. Teknos stosuje w swoich powłokach higienicznych skuteczną i bezpieczną technologię BioCote®, która bazuje na fosforanie srebra. Firma Teknos uczestniczyła w badaniach dostarczając przykładowe elementy do testowania. Elementy były lakierowane antybakteryjnymi farbami proszkowymi Teknos.
Badanie wykazało, że na powierzchniach nie pojawiły się żadne wykrywalne ilości srebra, a srebro zostało uwolnione do sztucznego potu (stymulowany odcisk palca) w stężeniach tysiąc razy niższych niż progowe wartości regulacyjne przewidziane dla materiałów i polimerów mających kontakt z żywnością. Redukcja bakterii z powierzchni była znakomita już po 20 minutach ekspozycji.W badaniu powierzchnie były wystawione na działanie dwóch różnych rodzajów bakterii (Gram-dodatnich) i (Gram-ujemnych). Badane szczepy bakterii to Escherichia coli i Bacillus subtili. Podczas okresu testowego, powierzchnie były narażone na jak największą ilość naturalnego zużycia/dotyku.
Wynik badania potwierdza wyniki niezależnych badań opartych na normie ISO 22196, że powłoki antybakteryjne są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne.
W badaniu sprawdzono również wpływ utleniającego detergentu chemicznego na powierzchnie laminatów, w których zastosowano ten sam składnik aktywny. Nie zauważono, aby zastosowanie detergentu wpłynęło na właściwości produktu, natomiast właściwości antybakteryjne powierzchni pozostały niezmienione, a nawet uległy poprawie po zastosowaniu detergentu.Powłoki higieniczne mogą być stosowane np. w miejscach publicznych lub pojazdach, takich jak szpitale, lotniska czy pociągi, czyli w miejscach, gdzie jest duży ruch i łatwo rozprzestrzeniają się infekcje.