Czy ich stosowanie jest proste i bezpieczne?
W dzisiejszych czasach, w dobie poszukiwania jak najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań, zagadnienie farb niskotemperaturowych pojawia się często. A jak to jest naprawdę z farbami niskotemperaturowymi? Czy to właściwa droga i remedium „na wszystko”, czy tylko jeden z dostępnych kierunków rozwoju? W artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania oraz „obalić” pewne mity.
Polimeryzacja
Zanim skupimy się na farbach niskotemperaturowych, należy zacząć od zagadnienia ściśle powiązanego z tematem, czyli polimeryzacji. Książkowa definicja, rodem z encyklopedii:
Polimeryzacja to reakcja, w wyniku której związek chemiczny o małej masie cząsteczkowej zwany monomerem lub mieszanina kilku takich związków reagują same z sobą, aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych. W wyniku tego powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej od substratów, tworząc polimer. Właściwości fizykochemiczne polimeru znacząco różnią się od budujących go, mniejszych cząsteczek.
W czasie polimeryzacji powłoki farba proszkowa topi się, nabiera płynności, żeluje i wreszcie ulega reakcji chemicznej (sieciowaniu), która powoduje utwardzenie polimeru.
- organiczna baza polimerowa składająca się z żywicy (żywic) budującej powłokę oraz substancji sieciujących (utwardzaczy);
- pigmenty nadające powłoce odpowiedni kolor (w tym metaliczne);
- wypełniacze wpływające przede wszystkim na siłę krycia farby, ale również pozwalające na optymalizowanie różnych właściwości fizykochemicznych powłoki oraz właściwości aplikacyjnych;
- dodatki, bardzo duża grupa komponentów począwszy od dodatków odpowiedzialnych za transport i aplikację oraz przyjmowanie ładunku przez ziarna farby, poprzez substancje zmieniające wygląd powłoki od gładkiej do mocno pofałdowanej (gruba struktura), czy od wysokiego stopnia połysku do głębokiego matu, a także komponenty nadające specjalne właściwości.
Najistotniejsze dla przyszłych właściwości fizykochemicznych oraz trwałości powłoki jest utrzymanie właściwej temperatury i czasu wygrzewania.
W zależności od zakresu polimeryzacji, możemy wyróżnić farby standardowe, farby niskotemperaturowe, farby o pośrednim zakresie polimeryzacji pomiędzy obiema grupami oraz farby ultraniskotemperaturowe. Można zauważyć, że pewne zakresy polimeryzacji poszczególnych farb pokrywają się z innymi. Granica podziału jest zatem dość umowna.
Komentarze (0)