Brak uziemienia detalu – widoczne obszary bez farby.
- Iskrzenie i wyładowania
Istnieją trzy przyczyny iskrzenia i wyładowań spowodowanych działaniem sprzętu natryskowego:
- niedostateczne uziemienie urządzeń aplikacyjnych lub pokrywanych detali
- uszkodzenie elementów wysokonapięciowych w aplikatorze
- niewłaściwe użycie sprzętu.
Najczęstszą przyczyną iskrzenia jest niedostateczne uziemienie. Elementy niewłaściwie uziemione magazynują ładunki elektrostatyczne, które po przekroczeniu pewnego potencjału, inicjują wyładowanie elektryczne do najbliżej znajdującej się uziemionej powierzchni (kabiny natryskowej, elementów transportu podwieszonego, aplikatora, operatora sprzętu). Wyładowanie elektryczne w przypadku powstania odpowiedniej koncentracji mieszaniny proszek powietrze może być przyczyną inicjacji wybuchu i następującego po wybuchu pożaru. Dlatego właściwe uziemienie to konieczne i wymagane bezwzględnie minimum, dające pewność bezpiecznej pracy w malarni. Jak wyżej wspomniano, rezystancja uziemienia wszystkich zespołów biorących udział w procesie malowania powinna być niższa niż 1 MΩ. Wartości wyższe świadczą o poważnym niebezpieczeństwie oraz pilnej konieczności przeprowadzeniu przeglądu sprzętu w celu przywrócenia właściwych uziemień.
Przyczepność farby
Przyczepność powłoki proszkowej do podłoża jest czynnikiem decydującym o właściwej ochronie mechanicznej i chemicznej pokrywanej powierzchni. W sytuacji, gdy przyczepność nie jest taka jak zakładaliśmy, często szukamy przyczyny w jakości farb proszkowych. Jednak to nie one zazwyczaj są przyczyną pojawiających się problemów. Dwa najczęstsze powody złej przyczepności powłoki proszkowej do podłoża to:
- niewłaściwe przygotowanie powierzchni przed powlekaniem
- niedostateczne utwardzenie farby proszkowej.
Przygotowanie powierzchni jest czynnikiem decydującym o własnościach użytkowych produktu po nałożeniu powłoki proszkowej. Inna obróbka wstępna jest wymagana dla elementów stalowych, inna dla pozostałych metali, jak np. stopy aluminium czy powierzchnie ocynkowane. Różnią się również procesy przygotowania powierzchni w zależności od planowanego zakresu zastosowań. Konkretne rozwiązania warto konsultować z firmami dostarczającymi środki do obróbki wstępnej. Ze względu na przyczepność farby do podłoża uwagę należy zwrócić na trzy istotne elementy:
- dobre oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni detalu
- rozwinięcie powierzchni
- zakończenie procesu przygotowania chemicznego skutecznym płukaniem.
Komentarze (0)