Powłoka spełnia wszystkie wymagania antykorozyjne mimo wspólnego procesu utwardzania dla podkładu i nawierzchni.
Znaczące dodatkowe koszty magazynowania
Dla Bernd Kunze GmbH, niemieckiego producenta szerokiej gamy wyrobów metalowych, metoda ta nie pozwala na osiągnięcie pełnej elastyczności. Trzymanie stanów farb pokładowych, które odpowiadają kolorystyce farb nawierzchniowych, generuje znaczące dodatkowe koszty magazynowania. Dlatego załoga z Kunze zdecydowała się na współpracę z IGP Pulvertechnik, aby znaleźć inne rozwiązanie dla konkretnej aplikacji zewnętrznej z wykorzystaniem standardowych produktów. Celem było połączenie standardowego podkładu epoksydowego z poliestrowym lakierem nawierzchniowym oraz utwardzenie ich w jednym procesie. Testy wykorzystywały jedynie farbę, która jest zwykle stosowana w firmie Kunze. Początkowo oba lakiery zostały naniesione w systemie tribo, jednak szybko okazało się, że powstały wtrącenia, głównie dlatego, że produkty miały inne właściwości tribostatyczne.
Corona plus tribo
Kolejne próby lakiernicze były przeprowadzone z użyciem kombinacji systemów corona oraz tribo. Ze względu na rozmiar oraz kształt części system automatycznego lakierowania nie mógł być zastosowany. W tym przypadku podkład został zaaplikowany ręcznie pistoletem corona. W celu bezproblemowego wykończenia topcoatem uprzednio pokrytych powierzchni, włączając w to wnęki, została użyta lanca tribo RGV. Teleskopowy design lancy sprawił, że było możliwe dolakierowanie trudno dostępnych miejsc.
Zastosowano niski przepływ powietrza, aby zdmuchiwanie i mieszanie się farb ograniczyć do minimum. Po procesie łączonego sieciowania rezultatem była równa i zwarta powłoka, niewykazująca żadnych wad. Równość powierzchni oraz poziom połysku lakieru nawierzchniowego nieco różniły się od konwencjonalnego systemu dwupowłokowego, jednakże różnice te nie były rozpatrywane jako problem.
Ogromny wzrost wydajności
Testy pokazały, że pominięcie procesu utwardzania podkładu spowodowało ogromny wzrost wydajności. Podkład oraz lakier muszą być jedynie starannie dobrane, jeśli wygląd końcowy powierzchni jest tak samo ważny jak właściwości ochronne.
Dla komponentów używanych w środowisku przemysłowym, gdzie jest kładziony nacisk na ochronę, drobny kompromis co do wyglądu powłoki jest bezdyskusyjny, mając na uwadze olbrzymie oszczędności wynikające z użycia standardowych produktów. Główną zaletą jest prostota procesu oraz łatwość magazynowania.
Zawsze jest rozsądne, aby przeprowadzić testy przed uruchomieniem takiego procesu w celu zidentyfikowania potencjalnych korzyści wynikających z „prostego” aplikowania dwóch powłok.
IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o.
www.igp-powder.com/pl
Tłumaczenie z JOT
Komentarze (0)