Rys. 1. Folia wzorcowa.
4. Powłoki o efektach specjalnych
- Powłoki metaliczne zazwyczaj zawierają jako pigment mikę lub metaliczne płatki. Tego rodzaju wizualne efekty specjalne powinny być czyszczone przy zachowaniu specjalnej ostrożności. Jako rutynowe czyszczenie zaleca się okresowe mycie łagodnym detergentem. Należy unikać jakichkolwiek napraw lub czyszczenia wymagającego przecierania lub polerowania, ponieważ może to powodować powstawanie przebarwień, zmian koloru i w efekcie nieodwracalne uszkodzenie powłoki.
- Powłoki matowe: do czyszczenia oraz mycia zalecane jest używanie łagodnych detergentów. Należy unikać jakichkolwiek napraw lub czyszczenia wymagającego przecierania lub polerowania, ponieważ może to powodować widoczną zmianę połysku powłoki.
- Szczegółowe rozwiązania należy konsultować z dostawcą materiałów powłokowych.
- Zgodnie z ogólną zasadą pomalowane powierzchnie, eksploatowane w normalnym środowisku, powinny być czyszczone co najmniej raz do roku. W obszarach, gdzie zanieczyszczenia są bardziej powszechne, szczególnie w obszarach przybrzeżnych lub przemysłowych, należy zwiększyć częstotliwość czyszczenia.
- Normalne środowisko – czyścić co 12 miesięcy.
- Obszary nadmorskie i/lub środowisko przemysłowe – czyścić co 3 miesiące.
- Pływalnie i baseny rekreacyjne – czyścić co 3 miesiące.
6. Naprawy uszkodzeń
- W zależności od rodzaju uszkodzeń może być potrzebne stosowanie różnych rozwiązań. W celu wyboru optymalnego sposobu naprawy należy skontaktować się z dostawcą materiałów powłokowych.
7. Inne zalecenia
- Czyszczenie pomalowanych powierzchni elewacyjnych powinno być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiednie oprzyrządowanie i wiedzę odnośnie stosowania odpowiednich metod, jak również stosowania odpowiednich środków czyszczących.
- Firmy wykonujące usługi czyszczenia elewacji powinny legitymować się certyfikatami potwierdzającymi ich fachowość i właściwą jakość wykonywanych usług.
- Firmy zajmujące się czyszczeniem elewacji budynków powinny mieć odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, pozwalające na spełnienie roszczeń klientów w przypadku pojawienia się uszkodzeń powodowanych błędami w sztuce.
PODSUMOWANIE
Rozszerzenie podejścia do jakości wykonywanych powłok architektonicznych o nowe metody oceny, pozwalające na bardziej dokładną komunikację pomiędzy zleceniodawcami, zakładami wykonującymi powłoki i końcowymi użytkownikami, oszczędza czas i pieniądze w sytuacji pojawiających się roszczeń. Różnica w pojmowaniu jakości, wynikająca z różnicy wymagań stawianych wykonawcom powłok (głównie jakość skupiająca się na trwałości i niezmienności w czasie) oraz oczekiwań użytkowników (jak najlepszy, jednorodny wygląd estetyczny), wymaga wspólnej platformy wymiany standaryzowanej informacji, zrozumiałej dla obu stron. Dlatego też wierzę, że podjęta przez stowarzyszenie QUALIPOL próba wzbogacenia sposobu oceny jakości powłok architektonicznych o nowe narzędzia spotka się z dobrym przyjęciem, a przedstawione propozycje zostaną wprowadzone do zakładowych procedur.
© mgr inż. Andrzej Jelonek
Prezes stowarzyszenia QUALIPOL
Komentarze (0)