• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 1(141)/2023

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  14.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    Gema Connect Software

    Wymierne korzyści z robotyzacji
    Zastosowanie zrobotyzowanego gniazda lakierniczego w procesie produkcyjnym, tak jak wspomniałem, wiąże się z wymiernymi korzyściami na wielu płaszczyznach. U naszych klientów najczęściej zdarza się, że detale pomalowane za pomocą ręcznych aplikacji mają znaczny rozstrzał grubości powłoki i jest ona zbyt duża. Wynika to oczywiście z czynnika ludzkiego, a także specyfiki samego procesu. Automatyzacja tego procesu to przede wszystkim powtarzalność. Dzięki temu klienci są w stanie osiągnąć oszczędność zużycia proszku na poziomie 25%, tylko poprzez ustabilizowanie grubości powłoki oraz zmniejszenie jej do wymaganych wartości. Nie bez znaczenia dla jakości detali jest też równomierność powłoki na całej powierzchni. Dzięki automatyzacji procesu lakierowania zyskujemy też na zużyciu innych mediów: sprężonego powietrza czy energii elektrycznej. W połączeniu z automatyzacją procesu kontroli grubości powłoki przed polimeryzacją w piecu użytkownicy lakierni są w stanie także szybko reagować na ewentualne wady. W przypadku wystąpienia problemów korekty parametrów nakładanych powłok można wprowadzać na bieżąco jeszcze przed wjazdem detali do pieca. Każdy użytkownik lakierni proszkowej wie, z jak dużymi kosztami trzeba się liczyć w przypadku ponownego lakierowania źle pomalowanych detali.

    Robotyzacja w lakiernictwie to także podniesienie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy. Za tym idą pozostałe pozytywne czynniki, takie jak zmniejszenie rotacji kadry produkcyjnej oraz podniesienie prestiżu przedsiębiorstwa, zarówno w oczach klientów, jak i jego pracowników. W dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia operacyjna dla wielu firm.

    Programowanie i przezbrajanie lakierni zrobotyzowanej
    Dzisiejsze funkcje specjalne robotów przemysłowych pozwalają przystosować je do każdej branży. Tak jest też w przypadku malowania proszkowego. Funkcje lakiernicze, takie jak włączanie/wyłączanie pistoletu, czyszczenie układu dystrybucji proszku, nastawy parametrów malowania – możliwe są bezpośrednio z panelu robota, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces obróbki detali nowo wprowadzanych do produkcji. Dedykowane polecenia programistyczne, gotowe sekwencje sterowania itp. redukują do minimum czas potrzebny na dodanie nowego detalu bądź modyfikację parametrów już zapamiętanych w procesie produkcji. 

    Wśród użytkowników lakierni proszkowych panuje przekonanie, że są to rozwiązania tylko dla wielkich serii produkcyjnych i w przypadku produkcji jednostkowej – nie sprawdzi się to, a na pewno nigdy nie zwróci. Otóż dzięki istnieniu środowisk OLP (Off-Line Programming) 3D, programowanie robotów do lakierowania nowych produktów może się odbywać w czasie, kiedy kabina pracuje na wcześniej stworzonych programach. Daje to możliwość niemal stuprocentowego wykorzystania gniazda lakierniczego, nawet przy niewielkich seriach produkcyjnych.
    Wespół z systemami raportowania danych o produkcji, dostępnymi chociażby w środowisku Gema Connect, możliwe jest analizowanie bieżących parametrów, kluczowych dla dyrektora produkcji, szefa lakierni czy też dla zarządu firmy. W połączeniu z systemami klasy ERP wpisuje się to w ideę czwartej rewolucji przemysłowej Industry 4.0. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...