Fot. 1 Myjka natryskowa
Październik 2023
Równolegle z opisaną powyżej malarnią uruchomiliśmy w Szwecji kolejną malarnię proszkową.
Tym razem klientem była firma Carlsson Smide & Järnaffär AB, producent designerskich mebli stalowych i oświetlenia (fot. 8 i 9). Ze względu na jednostkowy profil produkcji układ malarni umożliwia elastyczne dopasowanie procesu technologicznego do wymagań. Detale mogą być tylko malowane proszkowo lub wcześniej także poddane procesowi chemicznego przygotowania powierzchni. Możliwe jest również nanoszenie kolejnych warstw proszkowych bez przejeżdżania przez obszar załadunku i rozładunku. Cała instalacja składa się z dwukomorowej myjki natryskowej, suszarki elektrycznej, zamkniętej kabiny ręcznego malowania proszkowego, elektrycznego pieca polimeryzacji oraz ręcznego przenośnika podwieszonego zautomatyzowanego w obszarze gniazda przygotowania powierzchni. Maksymalny gabaryt malowanych detali to 3000 × 1000 × 2000 mm.
Grudzień 2023
W trakcie przygotowywania tego artykułu trwa montaż naszej ostatniej w tym roku malarni w Szwecji. Zakończenie prac i przekazanie do eksploatacji zaplanowane jest na grudzień.
Klientem jest firma Arton:1 Projekt AB, producent stalowej stolarki okiennej i drzwiowej (fot. 10 i 11).
Pomimo prostego układu malarni wyzwaniem w tym projekcie było przystosowanie procesu technologicznego (w szczególności chemicznego przygotowania powierzchni oraz procesu suszenia i polimeryzacji) do obróbki profili stalowych z zainstalowanymi przekładkami MDF lub wypełnieniem izolującym.
Kolejną cechą wyróżniającą ten projekt spośród naszych innych skandynawskich realizacji jest rozbudowa chemicznego przygotowania powierzchni o niezależną sekcję pasywacji zainstalowaną na końcu komory myjki. Zastosowany proces umożliwia w łatwy sposób podwyższenie odporności na korozję w stosunku do procesu opartego tylko na fosforanowaniu żelazowym.
W celu optymalizacji całego procesu produkcyjnego przenośnik podwieszony został przedłużony na sąsiednią halę, gdzie odbywa się montaż końcowy pomalowanych elementów.
Także tym razem, na specjalne życzenie klienta, elementy malarni zostały pomalowane niestandardową farbą w kolorze miedzianym (Red Copper New).
Cechą unikatową tego projektu, a w zasadzie całej fabryki, jest planowane wykorzystanie energii słonecznej jako źródła zasilania elektrycznego dla całego zakładu. Budowana instalacja fotowoltaiczna została tak zaprojektowana, żeby produkcja prądu pokryła całkowite roczne zapotrzebowanie.
Podsumowując, był to dla firmy Adal bardzo udany rok na rynku skandynawskim. Z naszymi przedstawicielami zrealizowaliśmy ciekawe projekty, w których mogliśmy się wykazać zarówno wiedzą, doświadczeniem, jak i kreatywnością. Zbudowane malarnie powiększają nasze portfolio, co z optymizmem pozwala patrzeć w przyszłość. Już otrzymujemy sygnały, że zbudowane w tym roku malarnie odwiedzają nowi klienci zainteresowani nawiązaniem z nami współpracy.
A więc vi ses i Skandinavien (do zobaczenia w Skandynawii).
Radosław Osiak
ADAL
www.adal.eu
Komentarze (0)