• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 5(151)/2024

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    5 miesięcy temu  16.10.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Wizualizacja danych produkcyjnych na linii lakierniczej

    Wizualizacja danych produkcyjnych na linii lakierniczej

    Strona 1 z 2

    Pełna optymalizacja, analiza danych i AI w nowoczesnych liniach lakierniczych od Ecoline

    Usprawnianie i doskonalenie wszystkich etapów produkcji jest jak dobrze naoliwiona maszyna i staje się bardzo ważnym posunięciem dla przedsiębiorstwa. Istnieją różne sposoby optymalizacji procesów produkcyjnych, jednak jeżeli chodzi o branżę lakierniczą, a dokładniej o efektywność lakierni proszkowej, ulepszanie procesów produkcyjnych będzie polegało w głównej mierze na obniżeniu kosztów produkcji, poprawie wydajności i jakości produktów oraz usprawnieniu wszystkich procesów lakierniczych. Ecoline, jako lider branży lakierniczej w Polsce i producent zaawansowanych malarni proszkowych, nieustannie pracuje nad innowacyjnymi technologiami, wykorzystuje swoją głęboką wiedzę oraz doświadczenie i nieustannie rozwija nowe systemy do swoich linii lakierniczych, także z dziedziny AI. 

    Kontrola kosztów wytwarzania 
    W odniesieniu do linii lakierniczej największe koszty dla przedsiębiorstwa może generować piec. W malarniach proszkowych proponowanych przez Ecoline wykorzystywane są specjalne piece, które zabezpieczają przed wydostawaniem się ciepłego powietrza na zewnątrz, a konwekcja cieplna utrzymuje ciepło procesowe w komorze polimeryzacji. Kolejną ważną funkcją pieców jest płynne sterowanie mocą procesu dzięki zastosowaniu palników modulowanych, niskoemisyjnych. Jeżeli masa detali, które wjeżdżają do pieca, jest zbyt duża i piec zaczyna się wychładzać, czujnik temperatury podnosi moc palnika, dostosowując go do odpowiedniego zapotrzebowania procesu. Aby precyzyjnie regulować temperaturą pieca, plenum rozprowadzania powietrza umieszczone na całej powierzchni podłogi pieca reguluje cały proces. Specjalna konstrukcja paneli ogranicza także powstawanie mostków termicznych, a opatentowany system na ścianach całkowicie je niweluje. Bardzo dobra izolacja termiczna procesów prowadzonych na gorąco zapewnia także ogromne oszczędności w eksploatacji linii. Dotyczy ona zarówno gorących sekcji, jak i wanien oraz tuneli i pieców, do izolacji których wykorzystywana jest wełna o wysokiej gęstości. Kolejne oszczędności można wygenerować dzięki tunelom schładzania, które nie tylko zmniejszają emisję ciepła, ale również dają możliwość odzysku ciepła procesowego, które najczęściej bywa wykorzystywane do ogrzewania innych pomieszczeń lub może być dostarczone do centrali wentylacyjnej. Poprzez zastosowanie odpowiednich konstrukcji pieców i połączenie pieca suszącego z piecem wypalającym część energii z pieca wypalającego może być wykorzystana do pieca suszącego. W układach lakierni istnieje również możliwość zainstalowania pomp ciepła, które mogą wspomagać procesy niskotemperaturowe, jak np. kąpiele lub inne zewnętrzne systemy cieplne, jak np. ciepłą wodę użytkową.

    Poprawa jakości malowanych elementów
    Jakość w malowaniu proszkowym ma bardzo wysokie znaczenie. Dostępne w ofercie firmy kabiny do malowania dają możliwość dokładniejszego nadzorowania każdego etapu malowania, jak również przyspieszają proces nakładania farby proszkowej, pozwalając na efektywne i wydajne aplikowanie farby. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i gładkiej powierzchni obudowy umożliwiają opadanie nadmiaru proszku. Zastosowanie kabiny lakierniczej z robotem do malowania proszkowego to połączenie maksymalnej efektywności tych urządzeń. Przede wszystkim pozwala to na zastąpienie systemu ręcznego malowania, wpływając na jakość i powtarzalność powłoki, ograniczając przy tym czas pracy oraz zużycie farby, ale przede wszystkim redukuje efekt krawędziowy i gwarantuje lepszy efekt końcowy. Zastosowanie robota eliminuje również konieczność ręcznego domalowywania elementów. Praca robota jest także synchronizowana z innymi elementami, jak kabina lakiernicza czy podajnik i może dotyczyć synchronizacji czasu lub miejsca, czyli momentu, w którym po przekroczeniu przez detal określonego punktu na linii uruchamia się praca robota. W obu przypadkach element transportujący detale wyposażony jest w detektory odczytujące prędkość lub jej brak. Robot do malowania proszkowego odpowiedzialny jest za czas pracy, ciśnienie lub szerokość strumienia. Wpływa to na jakość oraz powtarzalność malowania, jednocześnie redukując czas pracy i zapewniając oszczędność farby.