• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 4(114)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Rysunek 1. Dobrze przemyślany i starannie zaplanowany system przenośników w lakierni lub lakierni proszkowej może zmniejszyć wpływ procesu na środowisko i obniżyć koszty energii.

    Rysunek 1. Dobrze przemyślany i starannie zaplanowany system przenośników w lakierni lub lakierni proszkowej może zmniejszyć wpływ procesu na środowisko i obniżyć koszty energii.

    Strona 1 z 4

    Znaczne oszczędności płynące z systemów przenośników

    Jaki wpływ mają systemy przenośników na zużycie energii w lakierniach? Niniejszy artykuł odpowiada na to pytanie, bazując na przykładach dwóch lakierni, jednej z podwieszonym przenośnikiem i drugiej z przenośnikiem typu Power&Free, i przedstawia kilka interesujących wyników.

    Piece i suszarki są kluczowym elementem każdej lakierni. Są one używane do suszenia farby lub utwardzania farb proszkowych oraz wiążą się z dużym zużyciem energii.
    Jeśli przyjrzysz się dokładnie obliczeniom zużycia energii przez piec, zorientujesz się, że, wbrew powszechnej opinii, większości energii dostarczanej do pieca każdego dnia nie traci się przez ściany zewnętrzne i sufit pieca. Przykład przedstawiony na rysunku 2 pokazuje, że tego rodzaju utrata ciepła przenikającego wynosi jedynie około 10% całkowitego zużycia energii.

    Zbyt duży nacisk na piec

    Temat utraty ciepła często jednak odgrywa główną rolę podczas spotkań dotyczących planowania inwestycji. Zalety skutecznego izolowania pieców, nawet przy użyciu elementów zabezpieczonych spoiną uszczelniającą, jeśli to konieczne, podkreślane były od dawna. Nikt nie kwestionuje faktu, że odpowiednio izolowany piec to dobra rzecz, ale okazuje się, że 90% energii dostarczanej do pieca jest pochłaniane w innym miejscu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Problem prezentuje się bardzo podobnie w przypadku lakierni proszkowej z podwieszonym przenośnikiem. Tutaj również większość ciepła nie jest tracona przez ścianki, jak pokazuje rysunek 3. Co więc dzieje się z tą kosztowną energią? Rzut oka na rysunek 3 pokazuje, że około 9% tracimy w śluzie powietrznej, gdy elementy wchodzą i wychodzą z pieca. W zależności od ich wagi same części również pobierają energię cieplną z pieca, ponieważ piec jest wykorzystywany do ich podgrzewania. Powietrze odlotowe i gazy spalinowe również są odpowiedzialne za straty energii.

    System przenośników jest największym konsumentem energii

    Jednak fakt, który jest często pomijany, to okoliczność, że system przenośników wraz z jego łańcuchem i urządzeniami transportującymi również nagrzewa się i transportuje energię z pieca do budynku, w którym się znajduje. Podczas przenoszenia lekkich elementów wykonanych z blachy lub aluminium często więcej ciepła ucieka z pieca za pomocą przenośnika niż przez same części. Straty ciepła mogą wynosić od 30 do 50% całej energii zużywanej w piecu.

    Przykłady wyraźnie pokazują, że system przenośników jest zdecydowanie największym konsumentem energii. Oczywiście dokładny rysunek będzie zależeć od stosunku masy w każdym przypadku, ale kto by pomyślał, że przenośnik może mieć taki wpływ na zużycie energii pieca? Oznacza to, że ważne jest, aby na tych stratach bardziej się skupić podczas spotkań dotyczących planowania inwestycji, ponieważ mają one znacznie większy wpływ na opłacalność inwestycji niż izolacja pieca oraz na przyszłe koszty eksploatacji lakierni.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ betka 1 ponad rok temu Myślicie, że to słuszny kierunek - http://rallycrosscup.pl/... ? Poczytajcie. Ten temat macie tam solidnie przeanalizowany. Da się sporo zrobić, ale kwestia taka, co was interesuje. Sporo jest do ogarnięcia.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji