Wyzwanie: metaliczna powłoka proszkowa
W rezultacie producenci farb proszkowych stoją przed poważnym wyzwaniem, jakim jest zamknięcie luki między ich produktami metalicznymi a farbami ciekłymi pod względem funkcji i wyglądu.
Oprócz podstawowych zalet powłok proszkowych, takich jak łatwa aplikacja i oszczędność zasobów, należy spełnić wymagania rynku dotyczące intensywnych efektów powierzchniowych z pomocą pigmentów odbijających światło. W celu uzyskania najwyższego stopnia odbicia światła stosowane pigmenty efektowe muszą być skoncentrowane w warstwie granicznej macierzy powłoki proszkowej i ustawione możliwie równolegle do powierzchni. Po nałożeniu pigmentów efektowych, które nie są rozłożone równomiernie, często widoczne są cienie i pasy na powleczonym detalu. To niepożądane zjawisko można zaobserwować zwłaszcza w przypadku ciemnych metalicznych powłok proszkowych. Wysoki kontrast pomiędzy pigmentem efektowym o jaskrawym efekcie a ciemną bazą powłoki proszkowej powoduje widoczne odchylenia nawet przy niewielkich zmianach w rozmieszczeniu (patrz ilustracja 3).
W tym przypadku efekt metaliczny jest bardzo wyraźny z określonego kąta widzenia, podczas gdy trudno go dostrzec z innego kąta. Zjawisko to wyjaśnia, dlaczego identycznie powlekane detale wykazują nieregularną powierzchnię efektu – ponieważ są inaczej ustawione podczas montażu (patrz ilustracja 4).
Aby przeciwdziałać tym niepożądanym różnicom w efekcie i jednocześnie spełniać różne wymagania dotyczące połysku i głębokości efektu, firma TIGER opracowała innowację produktową, która genialnie łączy wysokie wymagania dotyczące malowania proszkowego pod kątem wykończenia i efektów wizualnych.
TIGER Drylac® 3D Metallics
Innowacyjna rodzina produktów TIGER zapewnia najwyższe standardy w zakresie niezawodności aplikacji, doskonałej jakości oraz powierzchni, na której różnice w efekcie nie mogą być odróżniane od farb mokrych. W tym samym czasie TIGER Drylac® 3D Metallics lśni, oszałamiając jednocześnie przestrzenną głębią, klarownością i jasnością, które można dostrzec ze znacznej odległości i z różnych perspektyw.
W przeciwieństwie do inkorporacji przez wytłaczanie (patrz ilustracja 6), delikatne traktowanie pigmentów (patrz ilustracja 5) jest wyraźnie widoczne pod mikroskopem.