Link 51 – wiodący brytyjski dostawca rozwiązań do przechowywania oraz producent regałów paletowych.
Inwestycje przyjazne dla środowiska opłacają się – pod każdym względem
Przejście z powlekania mokrego na proszkowe przy zastosowaniu technologii fazy gęstej poprawia wydajność operacyjną i jest bardziej przyjazne dla środowiska – twierdzą przedstawiciele firmy Link 51. Ten wiodący brytyjski dostawca rozwiązań do przechowywania, regałów paletowych i półek zainwestował w nowoczesną malarnię proszkową.
Firma Link 51 Brierley Hill w Anglii przez lata korzystała z lakierni ciekłej. Elektrostatyczny system lakierowania na mokro z rotacyjnymi dyszami zapewniał wysoką efektywność nakładania farby i jakość wykończenia, którą docenili klienci. Jednak malarnia miała już za sobą lata świetności i wymagała wielu godzin cotygodniowej konserwacji, przez co wzbudziła obawy dotyczące jej wpływu na środowisko.
– Odejście od farb mokrych i związanej z nimi emisji LZO oraz konieczności usuwania nadmiaru farby i osadu były dla nas po prostu właściwym i równocześnie przyjaznym dla środowiska posunięciem – mówi Christopher Walker, dyrektor operacyjny w Whittan Group.
Link 51 projektuje i produkuje pełną gamę rozwiązań do przechowywania i magazynowania, które pomagają użytkownikom poprawić środowisko ich pracy – od regałów paletowych dla magazynów, przez regały mobilne, szafki i wielopoziomowe systemy magazynowe dla szpitali, szkół, siłowni i wielu innych obiektów.
Aby pozostać na najwyższym poziomie technologii powierzchniowej, linia Link 51 do produkcji regałów niedawno zaimplementowała specjalnie zaprojektowaną kabinę Nordson do malowania proszkowego, wyposażoną w zaawansowane systemy natrysku w fazie gęstej. – Charakter naszej produkcji jest taki, że pozwala nam obciążać linię dość mocno, z minimalnymi przerwami między zmianami produktów – powiedział Christopher Walker. – Stary system lakierowania ciekłego zapewniał całkiem wysoką wydajność aplikacji i efektywne wykorzystanie materiału. Jednak każdego dnia wracaliśmy do domów po pracy, pachnąc rozpuszczalnikiem, który unosił się w powietrzu. Chociaż wszystkie procedury czyszczenia i usuwania były ściśle przestrzegane, mamy wysoki poziom świadomości ekologicznej i nadszedł czas, aby zrobić właściwą rzecz – przejść na bardziej przyjazną dla środowiska metodę wykańczania powierzchni.
– W 2015 r. nasza siostrzana spółka Link Lockers zainstalowała nowy system natryskowy Nordson z pompami fazy gęstej i znacznie poprawiła zużycie proszku – wyjaśnia Tom Clayton, kierownik linii powlekania proszkowego i członek zespołu projektowego. – Było jasne, że musimy uciec od farb mokrych.
– Najpierw określiliśmy nasze cele i zgodziliśmy się, że jeśli ulepszymy system malowania, to musiałby on nie tylko przynieść korzyści środowiskowe, ale także poprawić naszą wydajność operacyjną i jakość wykończenia – wspomina Christopher Walker.
Po tym, jak Link 51 dołączył do Whittan Group w 2017 roku, przejście z farb ciekłych na proszkowe stało się priorytetowym zadaniem. Na początku 2018 roku Link 51 rozpoczął poszukiwania systemu malowania proszkowego dostosowanego do potrzeb produkcyjnych. – Przyzwyczailiśmy się do naszego systemu mokrego, gdzie nakładaliśmy 25 mikronów powłoki – przypomina Peter Charles, kierownik ds. inżynierii i konserwacji w Link 51, który w 2015 roku kierował wdrożeniem na linii Link Lockers technologii Nordson. – Jednym z problemów związanych z proszkiem była zdolność do konsekwentnego dopasowywania tej grubości, bez potrzeby codziennego dostrajania oraz do zmniejszenia ogólnie nakładanych grubości powłok, a także do zoptymalizowania kosztów operacyjnych.
Cele nowego systemu zostały ustawione na wysokim poziomie:
- Produkty o wysokości 4 m z prędkością linii do 3,5 m/min
- Wysoce wydajna aplikacja proszku
- Spójna i jednorodna grubość 25 mikronów
- W pełni automatyczne pokrycie narożników półek
- Szybka zmiana koloru dla elastycznej produkcji
- Czyste, przyjazne środowisku miejsce pracy.
Komentarze (0)