• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(107)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 3 z 5

    Na co jeszcze zwrócić uwagę?

    Porównując różne farby proszkowe, oparte na tej samej bazie surowcowej, powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę na trzy istotne elementy wpływające na koszt produktu, aplikację oraz własności gotowej powłoki. Są to: zawartość wypełniacza, ciężar właściwy proszku i własności kryjące. 
    Zdecydowana większość dostępnych na rynku farb proszkowych zawiera wypełniacze. W przypadku węglanu wapnia wypełniacz w recepturze stanowi istotny składnik regulujący lepkość. Jednak ze względu na niską cenę wypełniaczy istnieje pokusa, żeby zwiększając ich zawartość obniżać koszt produktu, obniżając niestety jego jakość i podnosząc jednocześnie koszt powlekania. Wypełniacze cechuje dość agresywne działanie ścierne na elementy osprzętu aplikacyjnego. Wzrost zawartości tego składnika w recepturze farby ponad konieczny poziom powoduje szybsze zużywanie się wkładek inżektorów, węży transportujących proszek, elementów wewnętrznych aplikatorów itd. W przypadku większych instalacji malarskich i/lub dłuższych zleceń, różnice w kosztach serwisu urządzeń mogą być dość istotne. Dodatkowo, farby proszkowe ze zbyt dużą zawartością wypełniacza gorzej się ładują a powłoka ma mniejszą rozlewność.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ponieważ farby proszkowe są sprzedawane na kilogramy, a nie na metry kwadratowe wykonanej powłoki, ciężar właściwy kupowanego produktu ma bezpośrednie przełożenie na koszt malowania. Z prostych wyliczeń wydajności teoretycznej możemy dowiedzieć się, że wykonując powłokę o grubości 80 µm farbą proszkową o ciężarze właściwym 1,2 g/cm³ pomalujemy 9,6 m², a jeśli ciężar właściwy farby będzie wynosił 1,7 g/cm³ pomalujemy 7,3 m². Wypełniacze do farb proszkowych są dużo cięższe niż żywice stanowiące spoiwo powłoki. Dlatego warto wiedzieć, że więcej wypełniacza to tańsza farba w produkcji i proporcjonalnie mniej wydajna w stosowaniu.
    Odkąd zaczęły się ograniczenia w stosowaniu nieorganicznych pigmentów do farb proszkowych zawierających ołów, chrom i kadm, pojawiły się równocześnie problemy z własnościami kryjącymi powłok w odcieniach, gdzie te pigmenty były dotąd stosowane. Wprowadzone jako zastępstwo do receptur farb pigmenty organiczne są z jednej strony bardzo drogie, z drugiej nie mają tak dobrych własności kryjących. Powoduje to duże różnice cen dostępnych na rynku produktów w kolorach krytycznych. W rezultacie, porównując dwa produkty w tym samym kolorze, możemy mieć problem z obiektywną oceną. Podczas kiedy produkt droższy, np. w kolorze żółtym, da nam dostateczne pokrycie podłoża przy 80-90 µm, produkt tańszy nawet przy grubości powłoki ponad 120 µm będzie dalej częściowo transparentny. Dokonanie optymalnego wyboru nie jest więc łatwe i wymaga dobrej kalkulacji.
    W przypadku farb metalicznych zawsze pojawia się pytanie, które farby są lepsze dla naszych zastosowań – bondowane (łączone z pigmentem) czy mieszane na sucho. Na to pytanie odpowiedział chyba sam rynek, oferując niezwykle szybko rosnącą dostępność farb metalicznych poddawanych coraz bardziej technologicznie zaawansowanym procesom łączenia proszku z pigmentem efektowym. Również handlowcy, czasem na wyrost, zapewniają klientów, że dostarczają jedynie bondowane produkty. Oczywiście korzystanie z proszków łączonych z pigmentem efektowym ma wiele zalet, do których możemy zaliczyć łatwą aplikację, możliwość stosowania odzysku oraz stabilność uzyskiwanego efektu wizualnego powłoki. Istnieją jednak zastosowania, gdzie metaliczne proszki mieszane na sucho są dalej wybierane przez klientów. Najczęściej to ta część rynku, gdzie cena malowania bierze górę nad jakością i powtarzalnością uzyskiwanych powłok.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...