• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(149)/2024

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    Przegląd inwestycji

    4 miesiące temu  11.07.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 2

    Automatyczna linia do malowania proszkowego u producenta maszyn rolniczych

    Rozwój firmy KOBZARENKO Sp. z o.o., producenta maszyn rolniczych, spowodował konieczność inwestycji w nowoczesne technologie produkcyjne. Jedną z nich jest automatyczna linia do malowania proszkowego, którą uruchomiła firma Mogielnicki i Spółka Sp. J. Malarnia została zaprojektowana z myślą o dużej wydajności, a przy tym elastyczności, przy równoczesnym dbaniu o komfort i bezpieczeństwo pracy operatorów. 

    Firma KOBZARENKO Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w 2013 r. Początkowo zajmowała się głównie sprzedażą maszyn w szeroko rozumianej branży rolniczej. W 2015 r., widząc ogromne zapotrzebowanie rynku na innowacyjne, nowoczesne maszyny dla rolnictwa, rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe w zakresie ich konstruowania. Osiągnięte wyniki w produkcji i sprzedaży nowych maszyn były na tyle satysfakcjonujące, aby w 2017 r. podjąć decyzję budowy nowoczesnego zakładu produkcyjnego położonego w Żłobnicy, gmina Kleszczów.
     
    Nowoczesny park maszynowy
    W latach 2018−2020 została wybudowana nowoczesna hala produkcyjna wyposażona w zaawansowany technologicznie park maszynowy. Inwestycja ta wywarła istotny wpływ na obecny kształt i obraz firmy. 

    Stawiając na rozwój, automatyzację, nowe technologie i nowoczesny park maszynowy wprowadzono procedury zwiększające wydajność produkcji, usprawniono proces montażu, zwiększono kontrolę jakości. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Działania te wpłynęły znacząco na jakość produkowanych maszyn, przyspieszyły proces produkcyjny, usprawniły proces terminowych dostaw do klientów. 
    Firma KOBZARENKO Sp. z o.o. stała się wiodącym producentem maszyn rolniczych, a jej urządzenia konkurencyjne na rynkach globalnych.
    Obecnie firma w nowo wybudowanym zakładzie w Żłobnicy uruchamia produkcję maszyn rolniczych (przyczep z przesuwną ścianą, mobilnych urządzeń do rozładunku wagonów). Oferta zakładu obejmuje dziś około 40 typów maszyn i urządzeń, o różnej wielkości, załadunku, wydajności; o zaawansowanym poziomie pod względem technicznym, technologicznym i estetycznym, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, również przyjaznych środowisku naturalnemu. 

    Śrutownia i malarnia 
    Firma KOBZARENKO w 2023 roku zdecydowała o inwestycji w automatyczną linię do malowania proszkowego, korzystając z funduszy europejskich ukierunkowanych na rozwój produktów przeznaczonych dla rolnictwa. Firma Mogielnicki i Spółka Sp. J. w ramach unijnego projektu uruchomiła w 2023 roku w Żłobnicy linię technologiczną do malowania proszkowego. Malarnia wyposażona jest w gniazdo do obróbki strumieniowo-ściernej (dostarczone przez firmę STG Sp. z o. o. Sp.k.) oraz gniazdo malowania proszkowego; obydwa połączone jednym spójnym systemem transportu podwieszanego. Linia jest przygotowana do malowania detali o maksymalnych wymiarach L × B × H = 6000 × 1100 × 2600 mm. Maksymalny ciężar, jaki może zostać podwieszony pod belkę transportową (trawersę), wynosi 600 kg. 

    Wstępnym etapem procesu technologicznego jest ręczne oczyszczanie detalu w komorze strumieniowo–ściernej. Zostaje on wprowadzony do pierwszej strefy komory, gdzie poddawany jest ręcznemu śrutowaniu przez dwóch operatorów. Następnie po przejeździe detalu do drugiej strefy pracownik dokładnie odmuchuje element z pozostałości zanieczyszczeń i śrutu, aby na nim nie pozostały. Prawidłowe wykonanie tej czynności zmniejsza ryzyko powstania wad malarskich i ogranicza ilość wyprowadzanego śrutu z komory roboczej. 
    Kolejnym etapem procesu technologicznego jest malowanie proszkowe. Po rozmowach z inwestorem zdecydowano się na automatyczną kabinę proszkową z odzyskiem farby proszkowej za pomocą cyklonu. Znaczne wymiary detali wymusiły zastosowanie wentylatorów o sumarycznej wydajności 32 000 m sześc./h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kabina została zabezpieczona przed możliwością powstania pożaru i wybuchu. W tym przypadku zainstalowano automatyczny system gaśniczy, który wtłacza dwutlenek węgla do przewodów wentylacyjnych cyklonu w razie wykrycia płomienia w układzie. Chroni to pracowników przed nagłym wzrostem ciśnienia w bloku filtra końcowego i wybuchem. Komora robocza kabiny proszkowej wykonana jest ze stali nierdzewnej. Dla wygody i bezpieczeństwa operatorów zaprojektowano podesty wraz z odpowiednimi barierkami. Umożliwia to precyzyjne domalowywanie detali w miejscach, które nie zostaną pokryte proszkiem za pomocą pistoletów automatycznych. Umieszczone są one na dwóch manipulatorach malarskich, po jednym z każdej strony kabiny proszkowej. Zastosowane aplikacje automatyczne i ręczne firmy Gema dostarczone zostały przez firmę EkoBHL.
    Ponadto kabinę wyposażono w automatyczny system zdmuchiwania farby z podłogi w celu ograniczenia ilości proszku pozostającego w obiegu. Wpływa to znacząco na skrócenie czasu zmiany farby. 
    W celu zwiększenia wydajności inwestor podjął decyzję o włączeniu do linii dwóch pieców komorowych (przelotowych), z których każdy ma zainstalowane trzy tory jezdne. Umożliwia to elastyczną pracę i malowanie detali o różnym czasie polimeryzacji. Oba piece ogrzewane są pośrednimi wymiennikami ciepła z dwustopniowymi palnikami na gaz ziemny, co poprawia jakość procesu polimeryzacji, ponieważ nie ogrzewamy detali bezpośrednio spalinami. Obniża to również ilość powietrza usuwanego z komory roboczej, gdyż ogranicza się wyłącznie do usunięcia gazów powstałych w wyniku stapiania się farby proszkowej. Odpowiednio dobrany wydatek wentylatorów cyrkulacyjnych oraz minimalizacja liczby mostków cieplnych, wpływa na równy rozkład temperatury w całej przestrzeni roboczej i ogranicza straty ciepła. Sprawność wymienników ciepła wynosi powyżej 90 proc. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na ograniczenie zużycia gazu potrzebnego do procesu wygrzewania detali. 

    Urządzenia wchodzące w skład linii połączone są podwieszanym systemem transportu, który jest kombinacją automatycznego systemu P&F oraz ręcznego systemu krzyżowego. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Podnośnik toru z detalem
    System filtracji w kabinie malarskiej
    Komora robocza kabiny malarskiej
    Piece do polimeryzacji

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...