W nowym centrum proszkowym przygotowanie proszku, podawanie i dozowanie jest zintegrowane ze sobą. Możliwość pracy z dwoma kartonami farby rozsądnie zmniejsza czas wymiany opakowania. Dodatkowy zysk czasu na sam proces powlekania zwiększa produktywność.
Osiem miesięcy bez zmiany sita
Przesiewanie ultrasoniczne ma ogromny wpływ w stosunku do polepszenia jakości powłoki. W ostatnich latach technologia uległa poprawie do tego stopnia, że generowanie drgań poprzez dynamiczną optymalizację częstotliwości (Cool Sieve) generuje stabilny proces, w którym unika się na przykład ciepłych miejsc na sicie, które topią proszek.
Zrozumienie zależności funkcji przesiewania do typu i cech proszku, wielkości oczka i wydajności separacji pomaga określić, w jaki sposób spowodować, aby proces przesiewania był dziś niezawodny.
Często czas eksploatacji jest niesatysfakcjonujący. W systemie IPS przetransferowanie proszku na poziomie 85 ton w ciągu 8 miesięcy jest możliwe i to bez wymiany sita. Powyższe wyniki zostały potwierdzone nawet podczas przetwarzania emalii.
Gotowy do produkcji 4.0
Wysoka dostępność systemowa, mniejsza liczba operacji manualnych, łatwa obsługa, gwarantowana jakość powlekania, zredukowane zużycie części i mniejszy pobór energii – wszystko to prowadzi do obniżenia kosztów produkcyjnych. W dodatku firmy, które lakierują wiele detali każdego dnia, mogą zostać wyposażone w IPS gotowy do produkcji 4.0. Centrum proszkowe może zostać podłączone do Internetu Rzeczy na serwerze Wagnera i wykorzystywać aplikację pod nazwą Coatify, która na przykład zapewnia ulepszone graficznie monitorowanie kluczowych danych oraz interfejs z bezpośrednim dostępem do działu serwisu.
Michael Topp
Wagner
Komentarze (0)